Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) apklausė Lietuvos interneto prieigos paslaugos teikėjus dėl nepageidaujamų elektroniniu paštu siunčiamų laiškų („spam“). Pagrindinis šios apklausos tikslas – sužinoti, kokias priemones naudoja paslaugų teikėjai, siekdami sumažinti „spam“ bei gauti pasiūlymus dėl galimų kovos su „spam“ būdų.
Paslaugų teikėjams buvo užduotas klausimas, ar sutartyse su abonentais yra nuostatos, draudžiančios siųsti „spam“, ir kokių priemonių imamasi esant tokių nuostatų pažeidimams. 85 proc. sutarčių tarp abonentų ir paslaugų teikėjų dėl interneto prieigos paslaugos teikimo sudaromos vadovaujantis nuostata, draudžiančia „spam“ siuntimą. Iš jų 38 proc. sutarčių „spam“ siuntimą draudžia tiesiogiai ir 47 proc. sutarčių sudaromos vadovaujantis bendromis nuostatomis, draudžiančiomis neteisėtą veiklą. 15 proc. interneto paslaugos teikėjų savo sutartyse nenustato jokios draudžiamos nuostatos dėl „spam“ siuntimo. Nustatę, kad abonentas dideliais kiekiais siunčia „spam“, paslaugos teikėjai informuoja abonentą nutraukti „spam“ siuntimą, laikinai sustabdo paslaugos teikimą ar apskritai nutraukia sutartį dėl jos nuostatų pažeidimo.
Į klausimą, ar paslaugų teikėjai savo elektroninio pašto sistemose naudoja „spam“ filtravimo priemones ir koks jų efektyvumas, daugiau kaip 70 proc. įmonių atsakė naudojančios atitinkamas filtravimo priemones. Tokių priemonių efektyvumą teikėjai apibūdina kaip vidutinį – pavyksta nufiltruoti apie 50 proc. „spam“ laiškų. Pažymėtina, kad kai kurie teikėjai „spam“ filtravimo priemonių efektyvumą nurodė net iki 90 proc. Viena iš tokių populiariausių ir efektyviausių naudojamų filtravimo priemonių yra nemokama programinė įranga „Spamassassin“, kurią naudoja 32 proc. apklaustųjų. Kiti nurodė naudojantys įvairias mokamas „spam” filtravimo programas.
Kovai su „spam“ yra naudojami „juodieji sąrašai”, t.y. tam tikri IP adresų ar domenų vardų sąrašai, kurie yra žinomi kaip „spam“ šaltiniai. Nustatyta, kad Lietuvoje „juoduosius sąrašus” naudoja 62 proc. įmonių. Vienas paslaugų teikėjas nurodė, kad kovoje su „spam“ naudoja „baltuosius sąrašus“ (IP adresų ar domenų vardų sąrašai, turintys teisę siųsti elektroninius laiškus tiesioginės rinkodaros tikslu). Interneto paslaugų teikėjai, naudojantys „juoduosius sąrašus”, automatiškai blokuoja elektroninius laiškus, kurių siuntėjų identifikaciniai duomenys (IP adresų ar domenų vardai) yra į juos įtraukti.
Kai kurie teikėjai pateikė siūlymus dėl tam tikrų priemonių valstybinėse institucijose panaudojimo kovoje prieš „spam“. Buvo pasiūlyta kurti lietuviškus „juoduosius sąrašus“, kurie padėtų apsisaugoti nuo Lietuvai siunčiamo „spam“, vietoj SMTP protokolo naudoti kitus, siuntėjo autentifikacijos reikalaujančius, protokolus, vykdyti švietėjišką veiklą „spam“ tema bei griežčiau kontroliuoti „Webmail“ paslaugas – el. pašto dėžučių registravimą.
Informacija apie RRT atliktą „spam“ tyrimą pateikta RRT interneto svetainėje.