Spalio pabaigoje masinę kibernetinę ataką patyrusios svetainės, tarp kurių buvo „Twitter“, „Amazon“ ir „Reddit“, iš principo tapo daiktų interneto galimybių aukomis – neapsaugoti išmanieji įrenginiai buvo įtraukti į „botnet“ tinklą, kuris sutrikdė tinklalapių darbą. Pasak „eScan“ antivirusinių programų kūrėjų, ir kitos naujos technologijos neišvengiamai sulauks kibernetinių nusikaltėlių dėmesio.
Kad programišiai stengiasi išspausti visą įmanomą naudą, jau įrodė pažinčių svetainės „Ashley Madison“ įsilaužimo pavyzdys. Per vieną didžiausią 2015 m. saugumo pažeidimų milijonas svetainės naudotojų ne tik prarado asmeninius ir finansinius duomenis, bet ir sulaukė nemalonaus kibernetinių sukčių dėmesio: įvairių turto prievartavimo atakų, el. laiškų su melagingais pažadais, pasiūlymais prisijungti prie neištikimybę propaguojančios svetainės ir pan.
Saugumo ekspertai tikina, kad naujos technologijos prisideda prie kibernetinių nusikaltėlių naudojamų metodų vystymosi – kiekvienai naujai tendencijai pritaikomi seni arba kuriami nauji sukčiavimo metodai. Debesų kompiuterija ir daiktų internetas jau sulaukė sukčių dėmesio, siekiant išvilioti pinigus tiek iš privačių vartotojų, tiek iš verslo organizacijų.
„Debesų kompiuterija iki šiol yra laikoma saugesne duomenų saugojimo alternatyva vietoj fizinių serverių ar kitų duomenų saugojimo įrenginių naudojimo, tačiau verta atminti, kad duomenų nutekėjimą gali sukelti ne tik kibernetiniai nusikaltėliai, bet ir neatsargūs pačios įmonės darbuotojai“, – teigia „eScan“ antivirusines programas platinančios įmonės „Baltimax“ pardavimų vadovas Deividas Pelenis.
„eScan“ ekspertai prognozuoja, kad sparčiai populiarėjantys didieji duomenys neišvengiamai sulauks kibernetinių nusikaltėlių atakų, o vartotojų privatumas taps vienu iš esminių pažeidžiamumų. Prognozuojama, kad didžiuosius duomenis saugantys serveriai gali vilioti kibernetinius nusikaltėlius, norinčius išgauti tokią vertingą informaciją, kaip vartotojų asmeniniai ar kreditinių kortelių duomenys. Tačiau didžiausiu masalu sukčiams gali tapti įžvalgos, gaunamos išanalizavus ir apdorojus didelius duomenų kiekius apie vartotojus.
„Žinodami, ką potencialios aukos dažniausiai perka, kaip naudojasi socialiniais tinklais, kokiose vietose lankosi kasdien ir begalę kitos informacijos, sukčiai gali sukurti itin detalias ir gerokai tikslines sukčiavimo atakas, kurios į spąstus įviliotų gerokai daugiau vartotojų“, – komentuoja „Baltimax“ atstovas.
Pasak ekspertų, didelius duomenų kiekius saugančios ir apdorojančios įmonės privalės pasirūpinti tinkamais saugumo mechanizmais – ne tik duomenų apsaugos, bet ir su duomenimis dirbančių darbuotojų identifikavimo sprendimais. Antraip neautorizuotas prisijungimas prie didžiųjų duomenų gali sukelti jų praradimo ar vagystės riziką.