Antivirusinių programų „eScan“ kūrėjai perspėja apie naujus išpirkos reikalaujančius kenkėjus, kurie gali būti sukurti naudojant kenkėjišką programą „Shark“. Ši programa, kitaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas kaip paslauga (RaaS – Ransomware as a Service), yra prieinama nemokamai ir plinta internete.
Programa „Shark“ leidžia pradedantiesiems programišiams ir kibernetiniams nusikaltėliams kurti individualius išpirkos reikalaujančius kenkėjus turint mažai arba visiškai neturint techninių žinių. Be to, programa tikina, kad ji naudoja greito šifravimo algoritmą, palaiko skirtingas kalbas ir išvengia antivirusinių programų nustatymo.
„Įdomu tai, kad ši išpirkos reikalaujančių kenkėjų kūrimo programa yra patalpinta viešai prieinamame serveryje, kas yra gana neįprasta kibernetiniams nusikaltėliams. Dažniausiai tokios programos talpinamos anoniminiuose tinkluose siekiant išvengti nusikaltėlių identifikavimo“, – teigia „eScan“ antivirusines programas platinančios įmonės „Baltimax“ regiono vadybininkas Sergejs Romanovskis. Programa „Shark“ sukurti išpirkos reikalaujantys kenkėjai pasižymi tuo, kad jie sukuria „Microsoft“ registro įrašą ir užšifruoja .pdf, .doc, .xls, .ppt ir kitus failus pridėdami failo plėtinį .locked. Reikalaudamos aukų sumokėti išpirką kenkėjiškos programos pateikia instrukciją 30 kalbomis, kaip tą galima padaryti. Tada reikalauja nurodyti el. pašto adresą ir tik tada sumokėti išpirką pateiktu adresu. Pasak „eScan“, tokių gana identiškų kenkėjiškų programų sėkmė priklauso nuo pasirinkto platinimo būdo – vieni kibernetiniai nusikaltėliai tokius kenkėjus platina el. laiškais, kiti talpina kenkėjiškose svetainėse, treti – socialiniuose tinkluose – todėl kyla grėsmė, kad su lengvai sukurtomis išpirkos reikalaujančiomis programomis susidurs daugybė vartotojų.
„Susidūrus su bet kokiu išpirkos reikalaujančiu kenkėju, patariama ne skubėti mokėti išpirkos, o paieškoti specialiai dedikuotų įrankių, padedančių atgauti šio kenkėjo užšifruotus failus“, – pataria „Baltimax“ atstovas S. Romanovskis.
„eScan“ saugumo ekspertai rekomenduoja naudoti antivirusines programas, laiku atnaujinti įrenginių operacines sistemas ir naudojamas programas, ypač „Java“, ir „Adobe“. Patariama atsisiųsti ir diegti programas tik iš oficialių gamintojų ar platintojų svetainių. Taip pat patariama neatidaryti nežinomų failų, gautų el. paštu iš nepatikimų siuntėjų, ir daryti svarbių failų atsargines kopijas.