Jau rytoj geriausi Europos šalių muzikantai kovos dėl šių metų „Eurovizijos“ laimėtojo titulo. Kol internete ir prie televizorių ekranų kaista aistros, ESET saugumo ekspertai kviečia susipažinti su kenkėjais, turinčiais išskirtinių talentų.
Kitaip, nei pompastiškos „Eurovizijos“ dalyviai, kenkėjiškų programų kūrėjai stengiasi sukurti virusus kiek galima nematomus. Tačiau kartais jų elgesys ir netikėti efektai išvelka juos į dienos šviesą.
Pavyzdžiui, išpirkos reikalaujantis „Cerber“. Be to, kad šifruoja dailus ir reikalauja 500 dolerių išpirkos, kenkėjas savo aukoms prabildavo tokiais žodžiais: „Attention! Attention! Attention! Your documents, photos, databases and other important files have been encrypted“ (liet. Dėmesio! Dėmesio! Dėmesio! Jūsų dokumentai, nuotraukos, duomenų bazės ir kiti svarbūs failai buvo užšfiruoti). Verta atkreiptį dėmesį, kad be gebėjimo „kalbėti“, šis kenkėjas puikiai atlieka savo darbą – šifruoja aukų dokumentus. ESET atstovai įspėja, kad iki šiol nėra sukurto „Cerber“ užšifruotus failus iššifruojančio įrankio.
Kitas kenkėjas – „Android“ ekranus užrakinantis ir išpirkos reikalaujantis „Jisut“ – turi geresnį sugebėjimą – groti muziką. Tiesa, užkrėsto įrenginio naudotojams kažin ar labai patinka klausytis Alfredo Hičkoko siaubo filmo „Psichopatas“ garso takelio. Be to, kenkėjas priverčia telefoną be perstojo vibruoti.
Bendravimas su fanais yra vienas svarbiausių dalykų dainininkų įvaizdžiui bei populiarumui kurti. Tą patį stengėsi padaryti ir kito išpirkos reikalaujančio kenkėjo „PadCrypt“ kūrėjai, įdiegę „LiveChat“ funkciją. Tokiu būdu programišiai galėjo tiesiogiai bendrauti su aukomis ir pasiūlyti joms detalias instrukcijas, kaip sumokėti reikalaujamą išpirką.
Kai kurie kenkėjai, kaip ir įkyrios realybės šou kameros, bando stebėti savo aukas ir fiksuoti ne pačias geriausias akimirkas. Tokie šnipinėjimo veiksmai itin populiarūs tarp virusų, turinčių galimybę perimti mobiliojo telefono mikrofono kontrolę. Kai kurie kenkėjai gali ne tik įrašyti, bet ir tiesiogiai perduoti garso transliaciją programišiams.
Tuo tarpu trojanas „Schwarze Sonne“ (liet. juoda saulė) yra labiau linkęs į vizualinius menus ir perima internetinių kamerų valdymą. Nesvarbu, ką jūs darote prie savo kompiuterio, šis kenkėjas gali įrašyti vaizdą ir paskelbti jį internete. Kai kurie programišiai imasi paprasčiausio aukų šantažo, grasindami paviešinti intymius vaizdo įrašus.
Tačiau, kaip pastebi ESET saugumo ekspertai, pavojingiausi kenkėjai yra ne tie, kurie moka garsiai rėkti, o tie, kurie veikia tyliai ir nepastebimai. Todėl kompiuterių ir išmaniųjų telefonų naudotojai turėtų pasirūpinti tinkama antivirusine apsauga, laiku atnaujinti operacinę sistemą bei naudojamas programas ir reguliariai daryti svarbių dokumentų atsargines kopijas.