Internetinių finansinių grėsmių įvairovė ir skaičius didėja. „Kaspersky Lab“ ir „B2B International“ neseniai atlikto tyrimo duomenimis, 48 proc. naudotojų tapo apgaulės taikiniais, siekiant išpešti asmeninę bei finansinę informaciją ir ją panaudoti kriminaliniais tikslais. 11 proc. pažymėjo, kad prarado pinigus dėl internetinių išpuolių.
Beveik pusė interneto vartotojų per 12 tyrime apžvelgiamų mėnesių susidūrė su finansinėmis grėsmes. Tarp jų minimi įtartini, tariamai banko siunčiami laiškai (22 proc.), mažmeninės prekybos tinklalapiai (15 proc.) ir įtartini tinklalapiai, kuriuose prašoma nurodyti finansinius duomenis (11 proc.).
Kibernetiniai nusikaltėliai buvo nusitaikę ir į Lietuvos naudotojus, bandydami gauti prieigą prie jų sąskaitų. Remiantis Lietuvoje atliktos apklausos duomenimis, 8 proc. apklaustųjų buvo susidūrę su situacija, kai tariamai bankas prašo pateikti sąskaitų ir paskyrų prieigas bei slaptažodžius. 7 proc. apklaustųjų buvo sulaukę panašių prašymų socialiniuose tinkluose ir internetinėse parduotuvėse.
Kalbant apie patirtas finansines grėsmes, 6 proc. respondentų prarado pinigus dėl internetinių apgaulių ir sukčiavimo, 4 proc. tapo duomenų nutekėjimo aukomis ir patyrė nuostolių per finansines organizacijas, 3 proc. prarado kriptovaliutą (tokią kaip bitkoinai) arba elektroninių fondų pinigus. Iš viso 11 proc. pasaulio naudotojų pranešė, kad iš jų internete buvo pavogti pinigai.
Atliekant tyrimą nustatyta, kad pinigų vagystės atveju aukos patyrė vidutiniškai apie 283 JAV dolerių nuostolį, o kas penktas (22 proc.) prarado daugiau nei 1000 JAV dolerių. Tik pusė (54 proc.) praradusiųjų pinigus sugebėjo susigrąžinti visas pavogtas lėšas; ketvirtadalis (23 proc.) nesugebėjo nieko atgauti.
Komentuodamas tyrimo rezultatus, Rosas Hoganas, „Kaspersky Lab“ Sukčiavimo prevencijos skyriaus vadovas, sakė: „Internetinių finansinių grėsmių įvairovė auga. Be tradicinio sukčiavimo, nusikaltėliai ieško naujų būdų, kaip apgauti naudotojus. Todėl labai svarbu, kad žmonės būtų budrūs atlikdami finansines operacijas internetu arba spausdami įtartinas, tariamai banko siųstas nuorodas. „Kaspersky Lab“ primygtinai siūlo naudotis programine saugumo įranga ir taip apsisaugoti nuo šių grėsmių bei išvengti finansinių nuostolių.“
„Nors pinigų praradimų dėl finansinės organizacijos duomenų saugumo pažeidimo ar kriptovaliutos vagysčių skaičius vis dar santykinai mažas, tai sukčiams pelningas būdas vogti pinigus iš interneto naudotojų. Mes dirbame su bankais ir finansinėmis įstaigomis, siekdami užtikrinti pakankamą apsaugą, padėti joms ne tik išvengti tokių nuostolių, bet ir išsaugoti gerą reputaciją ir klientų pasitikėjimą. Naujos grėsmės plinta kiekvieną dieną, naudotojai tikisi, kad paslaugų teikėjai spėja užtikrinti jų pinigų ir finansinių sandorių saugumą“, – pažymi Rosas Hoganas.