Kovo 31-ąją IT profesionalai visame pasaulyje mini atsarginių duomenų kopijų dieną. Kodėl verslui verta daryti atsargines duomenų kopijas ir kodėl jos tampa gyvybiškai svarbios šių dienų kibernetinių grėsmių akivaizdoje?
Pasak ESET saugumo ekspertų, verslo duomenų apsaugai riziką kelią ne tik techninės įrangos gedimai, bet ir darbuotojų klaidos. Grėsmę duomenimis taip pat kelia kenkėjiškų programų atakos, o labiausiai – pastaruoju metu suaktyvėję išpirkos reikalaujantys kenkėjai, kurie užblokuoja įrenginius ar juose saugomus duomenis ir reikalauja sumokėti tam tikrą išpirką.
„Išties išpirkos reikalaujantys kenkėjai nėra nauja grėsmė, tačiau anksčiau jie buvo labiau erzinantys, nei pavojingi. Šiuo metu nerimą kelia itin agresyvūs virusai, naudojantys sudėtingus šifravimo algoritmus, po tokių atakų praktiškai neįmanoma atgauti užšifruotų duomenų. Aukos yra tiesiog priverstos sumokėti reikalaujamą išpirką“, – teigia ESET saugumo sprendimus platinančios įmonės „Baltimax“ atstovas Deividas Švėgžda.
Tačiau mokėti išpirką neturėtų būti vienintelė išeitis gelbėjant verslo duomenis iš kibernetinių nusikaltėlių rankų. Tinkami apsaugos sprendimai ne tik apsaugo nuo išpirkos reikalaujančių kenkėjų, bet ir kitų virusų, kenkėjiškų programų ir pačių darbuotojų keliamų grėsmių.
Vienas iš apsaugos metodų – atsarginių duomenų kopijų darymas, leidžiantis atstatyti pažeistus duomenis be jokių nuostolių. Galima rinktis tiek iš lokaliai diegiamų, tiek virtualių sprendimų. Gana dažnai atsarginių duomenų kopijų kūrimui, archyvavimui ir sistemos atstatymui gedimo ar kibernetinės atakos atveju pasirenkama debesų kompiuterija.
„Renkantis atsarginių duomenų kopijų sprendimą būtina įvertinti ne tik duomenų apdorojimo spartą bei saugojimo metodus, bet ir tai, per kiek laiko šis sprendimas gali atkurti reikiamus failus ar visą sistemą“, – pataria „Baltimax“ atstovas.
ESET saugumo ekspertai rekomenduoja savo Technologijų Aljanso partnerio „StorageCraft“ sprendimus, leidžiančius kurti disko sektoriaus lygio atsargines duomenų kopijas, apimančias ne tik duomenis, bet ir operacinę sistemą, programas, tarnybas, konfigūracijas bei nustatymus, taip pat itin sparčiai atkurti norimus duomenis ir sistemas.
Tačiau pasak ekspertų, nors 29 proc. duomenų praradimo atvejų nutinka visiškai atsitiktinai (failai ištrinami netyčia, prarandami kartu su telefonu ir pan.), atsargines duomenų kopijas daro kiek daugiau nei 70 proc. vartotojų.