Pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja ESET visuomenei pristatė saugumo tendencijų ataskaitą „2016 metų tendencijos: apsauga visur“ (angl. „Trends 2016: (In) Security Everywhere“). Paremta išsamia ESET tyrimo laboratorijų surinkta informacija, ataskaita atskleidžia svarbias problemas, namų ir verslo vartotojų laukiančius įvykius ir iššūkius 2016 metais.
Ataskaitą rengusių ESET specialistų nuomone, akivaizdu, kad spartus technologijų ir prie interneto besijungiančių įrenginių kiekio augimas padidina kibernetinių atakų bei potencialių apsaugos rizikų tikimybę tiek namų, tiek verslo vartotojams. Todėl apsauga nebėra tik mažumos ar kelių IT specialistų reikalas – tai tampa kasdienio mūsų gyvenimo dalimi.
ESET prognozuoja, kad šiemet kaip niekada bus svarbus vartotojo vaidmuo saugant savo duomenis bei privatumą. „Pastaraisiais metais vartotojai buvo linkę reikalauti, kad įmonės labiau saugotų jų duomenis ir informaciją. Bet be visa to, žymiai svarbiau yra juos šviesti apie saugumą internete, kaip patiems apsisaugoti nuo grėsmių, nes vartotojai nebegali likti abejingi savo informacijos saugumui, kai ji jau seniai kaupiama skirtingais skaitmeniniais formatais skirtingose vietose ir už jų sistemų ribų“, – sako ESET sprendimus Lietuvoje pristatančios bendrovės „NOD Baltic“ vadovas Tomas Parnarauskas.
Vartotojo vaidmuo saugant duomenis bus svarbus ir verslo įmonėse. ESET ataskaitoje tvirtinama, kad įmonėms teks pasikliauti trimis pamatiniais dalykais: technologijomis, valdymu ir darbuotojų švietimu. Darbuotojų sugebėjimas laiku pastebėti potencialias atakas, kurios dažniausiai plinta el. paštu, paspartins tokių grėsmių eliminavimą. Įmonės, kurios neįtrauks darbuotojus į apsaugos mechanizmus, taps labiau pažeidžiamos kibernetinių atakų.
Daugėjant potencialių atakų ir plačiai naudojamų technologijų pažeidžiamumų, vienas didesnių 2016 metų iššūkių bus tinklų, interneto prieigos ir įrenginių sujungiamumo apsauga. Nuo paprastų namuose naudojamų maršrutizatorių iki moderniausių miestų infrastruktūrų – visa reikalaus geriausių apsaugos praktikų, kad būtų užtikrinta duomenų, informacijos bei privatumo apsauga. ESET ataskaitoje „2016 metų tendencijos: apsauga visur“ pateikiama išsami analizė šiomis temomis:
- Daiktų internetas: kaip išaugęs sujungiamumas darys įtaką verslui, rūpinantis informacijos apsauga, tuo pačiu išlaikant verslo operacijas?
- Išpirkos reikalaujanti kenkėjiška įranga (angl. ransomware): naujos šio tipo kenkėjų variacijos ir modifikacijos kelia rūpesčių tiek verslui, tiek namų vartotojams.
- Tikslingos atakos: kaip kibernetinis šnipinėjimas gali daryti poveikį mums ateityje?
- Nusikalstama programinė įranga: ką būtina apsaugoti nuo naujų kenkėjiškų programų šeimų, technikos ir kampanijų?
- „Haxposure“: kaip stambūs duomenų saugumo pažeidimai daro įtaką įmonėms ir nekaltoms aukoms?
- Mobili apsauga: ko galime tikėtis iš mobiliųjų kenkėjų tendencijų?
- „Windows 10“: žvilgsnis į saugumo ypatybes ir vartotojo privatumą.
- Kritinė infrastruktūra: analizuojama, kaip kritinės sistemos susiduria su augančiomis rizikomis.
- Įstatymai ir teisės aktai: kaip standartai daro poveikį tam, kaip mes saugome savo sistemas ir žmones?
- Vaikams kylančios grėsmės internete: su kuo susiduria mūsų vaikai internete – nuo priekabiavimo elektroninėje erdvėje iki seksualinio pobūdžio žinučių.