Sparčiai plintantis daiktų internetas kelia ne tik vartotojų susižavėjimą, bet ir saugumo ekspertų susirūpinimą dėl nepakankamai užtikrinamos duomenų apsaugos. Neatstatomo duomenų trynimo sprendimų „Blancco“ atstovai įsitikinę, kad šiuo metu atsakomybė už savo duomenų saugumą turėtų gulti būtent ant vartotojų pečių.
Iš pažiūros daiktų internetas skatina teigiamą technologinį augimą, nes jo vystymasis yra sąlygojamas kelių faktorių, įskaitant pasaulyje augančią plačiajuosčio ryšio skverbtį, belaidžių komunikacijos technologijų vystymąsi, išmaniųjų įrenginių galimybių pažangą ir didėjantį poreikį personalizuotoms vartotojų patirtims. „Gartner“ prognozuoja, kad 2016 metais bus 6,4 milijardai susijungusių įrenginių pasaulyje – 30 procentų daugiau nei pernai.
Tačiau perėjimas į daiktų interneto pasaulį nėra toks paprastas, nors verslas ir vartotojai vis daugiau naudojasi išmaniųjų įrenginių teikiamais privalumais. Saugumo ekspertų nuomone, kalbant apie duomenų saugumą pernelyg daug dėmesio skiriame sudėtingiems įsilaužimams, kai realybėje didžiausią grėsmę kelia mažiau sudėtingos ir netgi visai paprastos grėsmės, kurias dažniausiai yra linkę ignoruoti vartotojai.
„Pagrindinis daiktų interneto produktų patrauklumas yra jų jungiamumas: laikrodis jungiasi prie telefono, kuris jungiasi prie automobilio, kuris jungiasi prie namo, kuris jungiasi prie energetinės sistemos, kuri prisijungia prie begalės gamintojų ir tiekėjų. Tai reiškia, kad kiekvienas šių daiktų galiausiai sąveikaus su daugybe kitų įrenginių, esančių skirtinguose tinkluose. Tačiau įrenginiams jungiantis neapsaugotu internetu ryšiu, ar neturint apsaugos nuo įsilaužimų, tokia daiktų interneto sistema gali būti lengvai pažeista“, – teigia „Blancco Technology Group“ sprendimus pristatančios bendrovės „Baltimax“ produktų vadovas Deividas Švėgžda.
Pasak saugumo ekspertų, daiktų interneto įrenginiai kaupia itin didelius asmeninės informacijos kiekius, kuri gali būti naudojama išgryninant vartotojo elgesio ir pasirinkimo šablonus. Pasinaudodamas šiais sukauptais duomenimis verslas gali tobulinti ir gerinti bendrą vartotojo patirtį, ir tai yra naudinga tiek verslui, tiek patiems vartotojams. Tačiau verta pamąstyti, kas nutinka šiems duomenims, kai įrenginiai tampa nebenaudojami, pavyzdžiui, seni telefonai pakeičiami naujais.
„Jau dabar kitose šalyse automobilių nuomos agentūros gali pasiūlyti išsinuomoti automobilį, kuris vairuotojui pageidaujant sinchronizuoja jo asmeninius duomenis tarp savo skaitmeninių įrenginių. Tai leidžia vairuotojams naudotis papildomis funkcijomis, kaip „Bluetooth“, balso atpažinimu, GPS ar muzikos programėlėmis. Pavyzdžiui, užuot klausęs radijo stoties su reklaminiais intarpais, vairuotojas gali sinchronizuoti savo mėgiamos muzikos grojaračius, išsaugotus „Spotify“ programėleje. Arba skambinti paskutiniems kontaktams, naudodamas automobilio prietaisų skydelį. Tačiau kyla klausimas, kas nutinka su duomenimis, kai prie vairo sėda jau kitas automobilį išsinuomojęs vairuotojas, kas užtikrins, kad jis neturės prieigos prie ankstesnio vairuotojo duomenų?“, – komentuoja D. Švėgžda.
Saugumo ekspertai atkreipia dėmesį, kad įsigyjant ir diegiant daiktų interneto produktus, verta pagalvoti ne tik apie jų saugų naudojimą, bet ir naudojimo pabaigos scenarijus – svarbu pagalvoti apie neatstatomą duomenų ištrynimą. Antraip neišvengsime asmeninių duomenų saugumo ir privatumo epidemijos. Prognozuojama, kad daiktų interneto įrenginiai, kaip išmanieji televizoriai, šaldytuvai ar kiti tarpusavyje susijungę produktai, netrukus privalės turėti funkciją, visiškai ištrinančią vartotojo informaciją su įrodymu, kad jokie liekamieji vartotojo duomenys negali būti atstatyti.