Antivirusinių sprendimų „eScan“ kūrėjai pastebi, kad apsipirkimo internete populiarumas prieš kiekvienas Kalėdas auga, deja, kaip ir kibernetinių grėsmių skaičius. Sukčiai suranda būdų apgauti patiklius vartotojus, pasitelkdami naujus metodus ir prisidengdami kalėdiniu šurmuliu.
Pirkote vieną dovaną, o gavote dvi skirtingas sąskaitas? Pardavėjas dievagojasi, kad senoji sąskaita buvo sistemos klaida, todėl jūsų atliktas apmokėjimas neįvyko, turite kuo skubiau apmokėti naują sąskaitą, antraip liksite be norimos dovanos? Nepameskite galvos – tai gali būti eilinė sukčių apgaulė.
„Perkant dovanas internetinėse parduotuvėse pravartu nuolat tikrinti savo el. bankininkystės sąskaitas, ar nemokėjote už pirkinius, kurių nesirinkote. Kai kurios elektroninės parduotuvės siūlo išsaugoti kreditinės kortelės duomenis kitam sandoriui – galbūt taip patogiau vartotojui, tačiau tikrai tai nėra saugus pasirinkimas, ypač tuo atveju, jei el. parduotuvė susidurtų su kibernetinių nusikaltėlių ataka“, – tvirtina „eScan“ sprendimus Baltijos šalyse platinančios įmonės „Baltimax“ regiono vadybininkas Sergejs Romanovskis.
Norintiems išvengti sukčių pinklių „eScan“ pataria dovanų paiešką ir apmokėjimą už jas perkelti į saugią vietą – namus ar darbą. „Venkite naudotis viešuoju Wi-Fi tinklu, ypač, kai norite naudotis el. bankininkyste. Nesaugus interneto ryšys yra viena iš galimų saugumo spragų, leidžiančių patekti į jūsų kompiuterį ar išmanųjį telefoną“, – perspėja S. Romanovskis.
Kibernetiniai sukčiai dažnai naudojasi socialinių tinklų reklamomis, kad suviliotų patraukliai atrodančiais pasiūlymais, dažniausiai pateikiamais su sutrumpinta nuoroda, kuri nukreipia vartotoją į užkrėstą tinklalapį ar netikrą puslapį, sukurtą rinkti duomenis, pavyzdžiui, „užpildyk anketą ir laimėk naują automobilį“. Todėl svarbu pastebėti, kokias nuorodas spaudžiate ir į kokius puslapius jos veda, kokios informacijos iš jūsų prašo pardavėjas ar akcijos organizatorius.
„eScan“ primena, kad taip pat verta būti atsargiems perkant dovanas socialiniuose tinkluose iš nepažįstamų žmonių. „Sukčiai yra linkę prisistatyti svetimu vardu ir pavarde, tačiau vargu, ar kuria naują paskyrą kiekvienam sandoriui – prieš pervesdami pinigus už norimą pirkinį, paieškokite informacijos internete apie įtartiną pardavėją. Gana dažnai forumuose skelbiamos pavardės žmonių, kurie jau ne kartą yra apgavę neatsiųsdami prekės, už kurią buvo sumokėta“, - pataria S. Romanovskis.
Ieškant kalėdinių dovanų internete reikėtų vengti ir tradicinių kibernetinių grėsmių: įtartinų, pernelyg gerai atrodančių pasiūlymų, netikrų elektroninių parduotuvių, sukčiavimo laiškuose siūlomų prekių ar paslaugų. Patariama nespausti el. laiškuose pateiktų nuorodų, verčiau e. parduotuvių adresus rinkti ranka.