Bendrovė „Google“ tvirtina, jog iš kanadiečių nupirkto kvantinio kompiuterio „D-Wave Systems“ efektyvumą sugebėjo įrodyti praktikoje.
Kvantinės skaičiavimo sistemos – prietaisai, kurie gali atlikti skaičiavimus, pasitelkdami fizikines sistemas, kurioms galioja kvantinio susiejimo ir kvantinės superpozicijos dėsniai. Tokie kompiuteriai naudoja taip vadinamus kvantinis bitus (kubitus), kurie gali vienu metu gali priimti ir loginio nulio, ir loginio vieneto reikšmes. Tokiu būdu, didėjant naudojamų kvantinių bitų kiekiui, tuo pačiu metu apdorojamų reikšmių skaičius padidėja geometrine progresija. Rezultatas – didžiulis sudėtingų užduočių atlikimo greitis.
„D-Wave“ savo sistemą vadina pirmuoju pasaulyje komerciniu kvantiniu kompiuteriu. Tačiau daugelis ekspertų tuo abejoja tvirtindami, kad nėra realių įrodymų, kad kvantinių efektų naudojimas kompiuteryje suteikia privalumų.
Dabar „Google“ atstovai pareiškė, kad eksperimentų metu jiems pavyko įrodyti, kad „D-Wave“ sistema sugebėjo atlikti pateiktą užduotį 100 milijonų kartų greičiai nei įprastinis kompiuteris su vienu procesoriumi. Tačiau ir šį kartą ekspertai išreiškė skepticizmą, kadangi standartiniame kompiuteryje buvo naudojami ne patys efektyviausi algoritmai ir todėl rezultatas yra abejotinas.