Trečiojo ketvirčio IT grėsmių plėtros ataskaitoje „Kaspersky Lab“ paskelbė pagrindinių šio laikotarpio saugumo incidentų detales. Pagal statistinius „Kaspersky Security Network“ (KSN), gaunančio informaciją iš milijonų „Kaspersky Lab“ produktų vartotojų 213 šalių, duomenis, ataskaitoje išskirtos šios grėsmės: mobiliųjų grėsmių skaičiaus padidėjimas, bandymai vogti pinigus iš interneto banko sąskaitų ir tikslinės kibernetinės atakos.
Mobiliosios grėsmės
- Trečiąjį ketvirtį „Kaspersky Lab“ mobiliosios apsaugos produktai aptiko 323,374 naujas kenkėjiškas mobiliąsias programėles. Pastebimas 10,8 proc. padidėjimas, palyginti su antruoju ketvirčiu, ir 3,1 punkto, palyginti su pirmuoju ketvirčiu.
- Šį ketvirtį į mobiliuosius telefonus įdiegta daugiau nei 1,5 mln. kenkėjiškų programėlių, tai 1,5 karto daugiau nei ankstesnį ketvirtį.
Reklaminių skelbimų siuntimas naudotojams išliko pagrindinis būdas užsidirbti iš mobiliųjų grėsmių. Per ketvirtį „Kaspersky Lab“ pastebėjo vis daugiau programų, naudojančių reklamą tokiu būdu. Jos dažnai įdiegiamos į nukentėjusiųjų įrenginius ir naudojasi administratoriaus teisėmis, todėl labai sunku su jomis kovoti. Kaip pažymėta III ketvirčio ataskaitoje, šie „Trojos“ virusai sudarė daugiau nei pusę populiariausių mobiliųjų kenkėjiškų programų.
Internetinės finansinės atakos
- 2015 m. trečiajį ketvirtį „Kaspersky Lab“ sprendimai užblokavo beveik 626 tūkst. bandymų įdiegti kenkėjiškų programų vogti pinigus per prieigą prie naudotojo internetinės bankininkystės sistemą. Šis skaičius yra 17,2 proc. mažesnis nei antrąjį šių metų ketvirtį, nors tai yra 5,7 proc. daugiau nei 2014 m. trečiąjį ketvirtį.
- Per ketvirtį užfiksuota 5,68 mln. pranešimų apie kenkėjiškų programų bandymus vogti pinigus per vartotojų internetinę prieigą prie banko sąskaitų.
2015 m. trečiąjį ketvirtį vartotojai Austrijoje buvo užpulti bankinio „Trojos“ viruso daugiau nei bet kuris kitas regionas – per ketvirtį 5 proc. visų „Kaspersky Lab“ vartotojų Austrijoje susidūrė su šia grėsme. Singapūras, praėjusio ketvirčio lyderis, nukrito į antrą vietą (4,2 proc.), o Turkijoje 3 proc. vartotojų buvo susidūrę su šia grėsme.
Daugumoje iš į dešimtuką įeinančių šalių gyvena nemažai internetinės bankininkystės vartotojų. Tarp kenkėjiškų programų, nukreiptų į internetinės bankininkystės vartotojus, labiausiai buvo paplitusi „Trojan-Downloader.Win32.Upatre“ – pasitaikė 63,1 proc. išpuolių atvejų bandant pavogti vartotojų mokėjimo duomenis.
Tikslinės kibernetinės atakos
Trečiąjį ketvirtį „Kaspersky Lab“ pasaulinių tyrimų ir analizės komanda (GReAT) tyrinėjo sudėtingas kibernetinio šnipinėjimo kampanijas. Be to, jie tyrė „Turla“ grupę, kuri naudojasi palydoviniu ryšiu valdydama komandų ir kontrolės serverių srautus, „Darkhotel APT“, kuri panaudoja viešbučių Wi-Fi tinklus diegiant virusus į tikslinius kompiuterius, ir Blue Termite APT, kur pagrindinis dėmesys skiriamas vagiant informaciją iš Japonijos organizacijų.
„Kaspersky Lab“ taip pat atliko bendrą tyrimą su Olandijos nacionalinio aukštųjų technologijų nusikaltimų tyrimo skyriumi (NHTCU) ir „Panda Security“, tai padėjo sulaikyti du įtariamuosius, kurie buvo įtraukti į „CoinVault“ išpirkos reikalaujančius išpuolius. „Trečiojo ketvirčio grėsmių plėtros tendencijos rodo, kad pasaulinės grėsmės toliau sparčiai plinta. Kenkėjiškos mobiliosios programos yra labai opios tose šalyse, kur internetinė bankininkystė yra populiari, žmonės jaučia didelį „Trojos“ virusų pavojų. Dėl 5,6 mln. pasikėsinimų vogti iš internetinių banko sąskaitų atvejų ir kibernetinių nusikaltėlių nuolat rengiamų kompleksinių atakų, labai svarbu naudoti aukštos kokybės kibernetinio saugumo produktus. Labai svarbu, kad visi interneto naudotojai – privatūs asmenys ir organizacijos – apsisaugotų nuo šių augančių grėsmių“ – pažymi Deividas Emas (David Emm), „Kaspersky Lab“ antivirusų ekspertas.
Trečiojo ketvirčio skaičiai
- Remiantis „Kaspersky Sscurity Network“ duomenimis, „Kaspersky Lab“ sprendimai aptiko ir sustabdė 235,4 mln. kenkėjiškų atakų iš interneto išteklių, esančių visame pasaulyje. Tai 38 proc. mažiau nei antrąjį ketvirtį.
- 75,4 mln. unikalių URL buvo pripažinti kenksmingais interneto antivirusiniais komponentais. Tai yra 16 proc. daugiau nei antrąjį ketvirtį.
- „Kaspersky Lab“ interneto antivirusinės programos aptiko 38,2 mln. unikalių kenkėjiškų objektų: scenarijų, užkrėstų failų ir kt. Tai yra 46,9 proc. daugiau nei antrąjį ketvirtį.
- Registruota 5,68 mln. pranešimų apie bandymus įdiegti kenkėjiškas programas, kuriomis siekiama pavogti pinigus per internetinę prieigą prie banko sąskaitų.
- „Kaspersky Lab“ antivirusinė failų programa aptiko 145 mln. unikalių kenkėjiškų programų ir potencialiai nepageidaujamų objektų.
- „Kaspersky Lab“ mobilieji apsaugos produktai aptiko:
1,6 mln. kenkėjiškų diegimo paketų;
323,374 naujas mobiliąsias kenkėjiškas programas;
2516 mobiliųjų bankinių „Trojos“ virusų.