Nauji bendrovių „Kaspersky Lab“ ir „B2B International“ atlikti tyrimai rodo, kad per pastaruosius 12 mėnesių vienas iš keturių interneto naudotojų patyrė įsilaužimą bent į vieną iš savo interneto paskyrų, o tai sukelia neautorizuotų pranešimų arba kenksmingų nuorodų naudotojams siuntimą, asmens duomenų praradimą ar vagystę.
Tačiau kitas tyrimas atskleidžia, kad, nepaisant to, tik 38 proc. naudotojų kuria sudėtingus slaptažodžius kiekvienai paskyrai, o daugiau kaip pusė (57 proc.) savo slaptažodžių išvis nesaugo.
Be to, trečdalis (32 proc.) apklaustų naudotojų, į kurių paskyras buvo įsilaužta, pažįsta bent vieną asmenį, kurio paskyra buvo nulaužta. Tarp įsilaužėlių tikslingai atakuojamų paskyrų – elektroniniai laiškai (11 proc.), paskyros socialiniuose tinkluose (11 proc.) ir internetinės bankininkystės ar apsipirkimo sąskaitos (7 proc.), svetainės, kurias daugelis naudoja kasdien darbui atlikti ar palaikyti ryšį su artimaisiais ir draugais.
Tyrime nustatyta, kad įsilaužėliai gali veikti ne tik per pinigų balansą bankuose, bet ir per tarpusavio santykius. 35 proc. nukentėjusių asmenų pastebėjo, kad pranešimai ar atnaujinimai buvo išsiųsti arba paskelbti jų sąskaitose be jų leidimo, o 29 proc. sužinojo, kad jų draugai paspaudė kenkėjišką nuorodą pranešime, kurį atsiuntė jiems jie patys.
Asmens tapatybės duomenys yra geidžiamiausias įsilaužėlių taikinys. Asmeninius duomenis prarado 26 proc. apklaustųjų. Dar 26 proc. atvejų duomenys buvo pavogti, o vėliau naudojami nusikalstamai veikai, pavyzdžiui, neleistinoms finansinėms operacijoms. Iš tiesų 36 proc. visų respondentų susidūrė su tam tikromis asmens tapatybės grėsmėmis per praėjusius 12 mėnesių. Dauguma buvo gavę nepageidaujamų pranešimų ir prašymų pateikti asmeninę informaciją, slaptažodžius ir kitus įgaliojimus.
Tačiau „Kaspersky Lab“ kibernetinių žinių įvertinimo viktorinos rezultatai parodė, kad tik 38 proc. naudotojų kuria sudėtingą naują slaptažodį kiekvienai paskyrai. Be to, daugiau nei pusė (57 proc.) laiko savo slaptažodžius nesaugiose vietose: užsirašo ant popieriaus arba išsaugo mobiliajame telefone.
„Programišiai medžioja jūsų duomenis, kontaktus ir pinigus, todėl nesugebėjimas sukurti sudėtingų paskyrų slaptažodžių yra labai rizikingas. Juk tai tas pats, kaip užrakinti duris ir palikti duryse raktą. Slaptažodžiai yra skaitmeninis „Jūs“ ir nuo jo priklauso jūsų sąskaitos saugumas. Kurdami nesudėtingus, lengvai atspėjamus slaptažodžius, tiesiog per daug statote ant kortos. Žodžiai „Aš nesiunčiau, mano paskyra buvo nulaužta“ skamba neįtikinamai, kai atsitinka nelaimė jūsų draugui arba kolegai, gavusiam programišių laišką su prašymu pervesti pinigus. Kartais paprastos saugumo priemonės ir rimtas požiūris į slaptažodžius gali ženkliai sumažinti šią riziką“, – sakė Elena Charčenko „Kaspersky Lab“ Vartotojų produktų valdymo vadovė.
„Kaspersky Lab“ ekspertai supranta, kad noras sukurti ir naudoti nedidelį įsimintinų slaptažodžių skaičių yra paremtas baime juos pamiršti. Todėl jie rekomenduoja investuoti į saugumo sprendimus, kurie leidžia saugiai laikyti ir atkurti net pačius sudėtingiausius slaptažodžius bei apsaugoti juos nuo įsilaužėlių.
Pažangus bendrovės „Kaspersky Lab“ sprendimas, „Kaspersky Total Security – Multi-Device“ turi specialų „Kaspersky Password Manager“ (slaptažodžių valdymo) modulį, kuris leidžia naudotojams lengvai ir saugiai laikyti visus savo slaptažodžius ir asmens tapatybės duomenis bei sinchronizuoti juos tarp įrenginių. Be to, naudotojai gali automatiškai prisijungti prie svetainės vienu saugiu spustelėjimu.