Šiuolaikiniai naudotojai nesivargina išmokti ar įsiminti informaciją, kurią lengvai galima rasti internete arba tarp duomenų, saugomų skaitmeniniame įrenginyje. Jie greičiau išleis savo atminties resursus tam, kad įsimintų, kur konkrečiai tinkle yra atsakymas į juos dominantį klausimą. Prie tokių išvadų priėjo „Kaspersky Lab“ ekspertai atlikę apklausą, kurios tikslas suprasti, kaip internetas ir įvairūs įrenginiai veikia informacijos įsiminimą bei atgaminimą.
Naudotojų priklausomybės nuo globalaus tinklo efektas, pavadintas skaitmenine amnezija, atvaizduoja spartėjantį gyvenimo tempą: 61 proc. apklaustų europiečių pažymėjo, kad atsakymo jiems reikia „čia ir dabar“. Būtent todėl 36 proc. naudotojų pirmiausia „kreipiasi“ į internetą, kad rastų jiems reikalingą informaciją, ir tik 6 iš 10 stengiasi pradžioje savarankiškai prisiminti atsakymą į aktualų klausimą. Be to, kai tik duomenys rasti, visai nedaug asmenų (39 proc.) stengiasi juos įsiminti, o kas ketvirtas pasinaudoja gauta informacija ir sėkmingai ją pamiršta.
Taigi nenuostabu, kad 80 proc. europiečių laiko internetą savo atminties ir smegenų priedu. Dauguma respondentų mano, kad nereikia įsiminti pačios informacijos, bet būtina įsiminti jos šaltinį. Beje, su amžiumi ši tendencija didėja.
Šiek tiek geriau europiečiai atsimena savo artimųjų kontaktinę informaciją. Partnerio arba sutuoktinio telefono numerį atmintinai žino 67 proc. apklaustų europiečių, tėvų telefoną – 74 proc., vaiko – 43 proc. O brolių, seserų ir draugų telefonus atsimena mažiau nei pusė apklaustųjų. Dauguma tyrimo dalyvių Europoje (86 proc.) sutinka, kad šiandien daugelis žmonių turi pernelyg daug telefono numerių, elektroninio pašto adresų ir kitų kontaktinių duomenų, kad juos visus įsimintų.
Galbūt būtent todėl naudotojai labiau pasikliauna savo išmaniaisiais telefonais – 34 proc. apklaustųjų pareiškė, kad jų mobiliuosiuose įrenginiuose saugoma visa informacija, kurią jiems reikia atsiminti. Taigi duomenų arba paties įrenginio praradimas daugumai tampa neišvengiamu stresu, o kas penktas naudotojas netgi pradėtų panikuoti šioje situacijoje.
„Internetas ir skaitmeninių įrenginių prieinamumas transformuoja mūsų mastymą: žmonės greitai pamiršta tą informaciją, kuri, kaip jiems atrodo, visada po ranka – tinkle arba telefone. Aišku, tai patogu ir tikrai atitinka laiko poreikius. Tačiau aukštosios technologijos ne tik praturtina ir palengvina mūsų gyvenimą. Nesant tinkamos apsaugos, vertingi naudotojo duomenys gali būti prarasti dėl didelio šiandien egzistuojančių kibernetinių grėsmių kiekio. Būtent todėl „Kaspersky Lab“ nuolat dirba siekdama suprasti, kas brangu naudotojui, ir suteikti jam galimybę patikimai apsaugoti savo skaitmeninį turtą“, – pažymėjo Deividas Emas, „Kaspersky Lab“ vyriausiasis regiono ekspertas Didžiojoje Britanijoje.