Susigundžiusiems nauja ir nemokama „Microsoft“ operacine sistema „Windows 10“ ateityje gali tekti susimokėti. Taip teigia informacinių technologijų specialistas Marius Pareščius.
Kompanija „Microsoft“, liepos 29 d. pristačiusi „Windows 10“, vartotojams, naudojantiems „Windows 7“ bei „Windows 8“, šiuo metu siūlo nemokamai atnaujinti savo operacinę sistemą.
„Metus–dvejus visą tai gausime nemokamai, o po to operacinių sistemų atnaujinimai, tų pačių „Word“, „Excel“ ir kitų „Office“ paketų metinė eksploatacija, taps mokama. Ji bus paremta prenumeratos principu“ , – LRT RADIJO laidoje „60 minučių“ sako informacinių technologijų specialistas M. Pareščius.
Anot „Microsoft“, „Windows 10“ bus paskutinė šios programos versija. Tačiau IT ekspertas aiškina, kad šiuo metu yra pereinama prie kitokio pardavimo modelio.
„Visame pasaulyje pereinama nuo dėžučių versijos, kai vartotojas nusiperka prekę tik vieną kartą, prie prenumeratos modelio. Toks modelis leis gauti pastovias ir gana dideles pajamas kiekvienais metais. Nebeliks tokio būdo, kad tiesiog įsidiegiau ir užmiršau“, – dėsto M. Pareščius.
Ne paslaptis, kad, prieš diegiant operacinę sistemą, dauguma vartotojų neskaito programinės įrangos licencijos sąlygų. „Naujosiose atnaujinimo sąlygose yra numatyti tokie dalykai, kaip vartotojo elgsenos sekimas. Tai reiškia, kad viską, ką jūs parašysite, ką pasakysite virtualiam asistentui „Cortana“, bus kaupiama ir perduodama „Microsoft“, – teigia M. Pareščius. Norinčiajam sužinoti visas sąlygas, skaitant teks praleisti nemažai laiko, mat jos užima 45 puslapius.
„Microsoft“ teigimu, vartotojo elgsenos sekimas bus naudojamas trims dalykams: iš anksto paruošti ir taip tobulinti operacinės sistemos siūlomas paslaugas, siųsti vartotojams privačias akcijas ir pritaikyti tikslinei rinkodarai, kuri kartais reikalauja informacijos pasidalinimo su trečiąja šalimi.
Kompanija mini, kad ji skirs kiekvienam vartotojui unikalų rinkodaros ID ir nebus kaupiama tai, ką vartotojas rašys elektroniniu paštu, pavaizduos nuotraukose, darys vaizdo skambučiais, saugos dokumentuose ir pan.
Apie 1,5 mlrd. žmonių naudoja „Windows“ kiekvieną dieną.