Gegužės mėnesį „Microsoft“ „debesies“ sprendimų krepšelis buvo stipriai pagausintas, todėl jį galima būtų užtikrintai pavadinti anonsų mėnesiu. Reikėtų paminėti ir tai, kad paskutinę balandžio savaitę vyko „Build“ konferencija, skirta programuojantiems „Microsoft“ platformoje, o gegužės mėnuo prasidėjo nuo „Microsoft Ignite“ konferencijos, skirtos dirbantiems IT profesionalams. Nors šio straipsnio tikslas nėra apžvelgti vien konferencijų metu vykusius pristatymus, tačiau jų pranešimų įtaka labai didelė, nes ir ne viena naujiena buvo pristatyta būtent šių konferencijų metu.
Pirmoji naujiena, kurią vertėtų paminėti – tapatybės valdymas „debesyje“. Nors tema ir nėra nauja, o ir paslaugos iš „debesies“ yra teikiamos jau kurį laiką, iki šiol „Azure AD“ paslauga buvo skirta valdyti tik „debesies“ tapatybę. Pavyzdžiui, iki šiol nebuvo galimybės prie „debesies“ direktorijos prijungti kompiuterių objektų tam, kad galėtume juos centralizuotai valdyti ar invertorizuoti. Kartu su planuojamu „Windows 10“ išleidimu buvo anonsuoti keli scenarijai, kurių pagalba įrenginiai su naująja operacine sistema galės būti registruojami viešojo „debesies“ platformoje. Yra bent du variantai – vienas, jei kompiuterio prijungimą prie centralizuoto valdymo inicijuoja IT skyrius. Šis scenarijus bus labai panašus, o gal ir toks pat kaip ir su klasikine „Active directory“. Antrasis scenarijus, jei kompiuteris nuosavybes teise priklauso vartotojui, tačiau reikia saugiai pasiekti kompanijos dokumentus ir duomenis („Bring your own device“ scenarijai). Tai ypač palengvins ir atpigins įrenginių valdymą organizacijoms, kurioms iki šios buvo per brangu ar per sunku administruoti įrenginius, paleidžiant nuosavą „Active directory“ kopiją.
Geros naujienos neaplenkė ir savo duomenų centruose naudojančių tapatybės produktus. Buvo paskelbta galimybė paleisti hibridinį tapatybės valdymą, naudojant „Microsoft Identity Manager“ (MIM) produktą. Hibridinis funkcionalumas bus galimas generuojant ataskaitas, ką anksčiau buvo galima atlikti tik savo serveriuose, o dabar tam bus galima naudoti ir „Azure AD“ platformą. Taip bus daug lengviau užtikrinti ataskaitų paleidimo servisą. Iš kitos pusės, tam tikras ataskaitų rinkinys buvo prieinamas tik naudojant „Azure AD“ paslaugas (tarkime, prisijungimo iš skirtingų vietovių ataskaita). Šio tipo ataskaitas bus galima generuoti ir savo duomenų centre, naudojant „Azure Threat Analytics“ įrankį.
Tapatybės produkto funkcionalumas išplėstas patiems vartotojams: pavyzdžiui, praplėsta savitarnos galimybė. Vartotojai galės savarankiškai portale prijungti SaaS tipo programėlę prie „Azure AD“ tapatybės valdymo. Dar viena nauja paslauga – „Azure AD PIM“ (Privileged Identity Management). Kol kas ji – taip pat bandomajame režime. Ji padeda valdyti administratorių arba kitų privilegijuotų vartotojų teises, taip sumažindama saugumo riziką.
Antrąją apžvalgos dalį galima būtų grupuoti kalbant apie duomenų apdorojimą ir duomenų talpyklas. Duomenų apdorojimo srityje buvo daug anonsų, susijusių su SQL 2016, o konkrečiai – su naujais būdais išnaudoti „debesies“ galimybes. Vienas iš naujai anonsuotų produktų – „Azure SQL Datawarehouse“ paslauga, skirta surinkti struktūrizuotus ir nestruktūruotus duomenis. Skirtumas nuo klasikinių duomenų sandėliavimo sprendimų – visą rūšiavimą ir grupavimą galima atlikti „debesyje“. Nepriklausomai nuo programėlių sluoksnio suderinamumo, kita svarbi galimybė bus programose išplėsti lenteles tiesiai į „debesį“. Šios savybės esmė ta, kad duomenis, kurie rašomi į lenteles, saugomas nuosavame duomenų centre, bus galima tiesiog „ištempti“ į „Azure“ platformą. Taip visos užklausos ir operacijos, daromos su lentelėje esančiais duomenimis, bus atliekamos taip pat kaip ir iki šiol, tačiau nuo šiol duomenys galės būti saugomi dviejose vietose. O tai puikiai iliustruoja „debesies“ elastingumo savybes.
Įdomus duomenų talpinimo pasiūlymas susijęs su ypatingai didelių apimčių duomenimis. Paslauga „Azure Data Lake“ būtent ir yra skirta nestruktūruotiems duomenims saugoti bei iš karto (realiame laike) atlikti jiems duomenų analizes su „Hadoop“ klasteriais, „HDIsight“ paslauga bei kitais „Microsoft“ „debesyje“ teikiamais analizės servisais. Šiai paslaugai netaikomi jokie dydžio limitai, o analitika gali būti atlikta padidintu pralaidumu. Tai parodo dar vieną platų žingsnį, kuris yra žengiamas į didelių duomenų apdorojimą ir papildomas įžvalgas.
Na, o iš tų dalykų, kuriuos yra sunkiau priskirti tiek pirmai, tiek antrai kategorijai, reikia paminėti naujas „Azure“ platformos galimybes, kurias jau per artimiausius mėnesius bus galima pasileisti ir savo duomenų centruose. Tam bus skirtas „Azure Stack“ produktas, kuris atkartos „Microsoft Azure“ platformą, iš kurios yra teikiamos viešųjų debesų paslaugos. Iš visų mano paminėtų naujienų lengva padaryti išvadą, kad „Microsoft“ tikrai labai rimtai palaiko hibridinių debesų judėjimą – pateikdama lygiavertes platformas tiek nuosaviems duomenų centrams, tiek viešai teikiamoms paslaugoms.
Beje, prisimenant „Microsoft“ atvirojo kodo iniciatyvas, svarbu paminėti, kad „Microsoft“ prisijungė prie „Open Source Cloud Foundry“ projekto, pranešdama, jog „Cloud Foundry“ paremtos programėlės jau palaikomos ir „Azure“ platformoje. Pati „Cloud Foundry“ iniciatyva skirta palaikyti skirtingų programavimo kalbų aplikacijas, kurios gali veikti nepriklausomai nuo debesies tiekėjo platformos.