Kas gi naujo atsitiko „debesyje“? Labai daug kompanijų paskelbė savo finansinius rezultatus, vyko labai daug konferencijų, kuriose savo pranešimus skaitė didžiausių „debesies“ kompanijų atstovai, buvo pradėti keli įmonių pirkimo procesai. Čia pateikiame tik tą dalį tų naujienų, kurios gali būti įdomios ir Lietuvai.
Didžiausias sujudimas „debesies“ verslo pasaulyje yra susijusi su „Salesforce“. 50 milijardų dolerių vertės kompanija gali būti parduota rinkos grandams. Nors kai kurie analitikai norėtų matyti „Salesforce“ kaip nepriklausomą „debesies“ rinkos žaidėją, realybė yra tokia, kad jau dabar su „Microsoft“ yra derinamos detalės. Tiesa, jos derinamos ir su kitais potencialiais pirkėjais, pavyzdžiui, „Oracle“, nors jie to nenori viešai pripažinti. Artimiausiu metu gali įvykti šių metų pagrindinis ir svarbiausias pirkimas, kuris neabejotinai sukrės visą rinką. Kaip pastebi kai kurie analitikai, norima gauti ne tik „Salesforce“ kompaniją (-as), bet ir jos vadovą Marką Benioffą, kuris yra puikus vadovas ir pardavėjas. Tokio kalibro žmogus kompanijoje reikštų tik vieną – greitą lyderystę rinkoje.
„Debesies“ rinkoje yra nemažai produktų ir paslaugų, padedančių patogiau administruoti keletą skirtingų paslaugų. Tokie įrankiai paprastai laiko daug asmeninės informacijos – slaptažodžių, prisijungimo duomenų, finansinių transakcijų ir t.t. Atrodo, kad šioje vietoje paslaugos plėtra ir sustoja, bet... „Centrify“ kompanija pradeda siūlyti privilegijuotų paskyrų valdymo paslaugą. Tai reiškia, kad ji skirta ne paprastiems vartotojams, o IT administratoriams – žmonėms, kurie turi priėjimą prie root paskyros ir gali valdyti visas vartotojų paskyras. Iki tol administratoriai savo paskyras saugojo kaip akies vyzdį, kartais net naudojo ne itin dorais tikslais. „Centrify“ pasiūlė sprendimą, kuris tiks daugumai sistemų administratorių. Aišku, saugumo prioritetas čia yra pats didžiausias ir viskas daroma aukščiausiame lygyje.
„Amazon“ pasauliui prisistato, kaip inovatyvi ir gamtą tausojanti kompanija. Tai ji įrodo konkrečiai – statydama duomenų centrus, kuriems elektros energija yra teikiama iš saulės energijos rinktuvų. Bet tik dalis energijos, nes jie neveikia naktį. Sprendimą pasiūlė kompanija, kuri neturi su „debesimi“ nieko bendra – „Tesla“. „Tesla Motors“ yra žinoma, kaip elektrinius automobilius gaminanti įmonė. Juose įmontuotos baterijos gali leisti automobiliui važiuoti beveik 500 kilometrų. „Tesla“ skiria ypač daug investicijų į naujausius išradimus energijos taupymo srityje, tad natūralu, kad jie ketina paleisti dar vieną produktų liniją – Tesla Energy baterijas. Jau dabar skelbiama, kad Amazon išbandys Tesla Energy baterijas savo Kalifornijos duomenų centre. Tokiu būdu per dieną surinkta perteklinė saulės energija efektyviai tarnaus ir naktį.
Šiek tiek statistikos iš Europos:
- „Debesies“ el. pašto sprendimais daugiausiai naudojasi Italija ir Kroatija – atitinkamai 86 ir 85 proc. įmonių. Čekija – 79 proc.
- Duomenų saugyklomis daugiausiai naudojasi Airija, Makedonija ir Islandija – po 74 proc., taip pat Jungtinė Karalystė – 71 proc. įmonių.
- Duomenų bazės „debesyje“ – Islandija 73 proc., Olandija – 64 proc. Danija ir Latvija – po 55 proc.
- Biuro programos „debesyje“ – Bulgarija – 58 proc., Makedonija – 57 proc. Kroatija – 52 proc.
- Buhalterinėmis programomis „debesyje“ – Makedonija – 63 proc., Islandija – 62 proc., Slovakija – 54 proc.
- CRM sistemomis – Olandija 37 proc., Danija – 34 proc., Lietuva ir Norvegija – 33 proc.
- Savo sukurtų programų poreikiams „debesis“ naudojamas daugiausiai Lietuvoje – 38 proc., taip pat Danijoje – 34 proc., Norvegijoje ir Makedonijoje – po 41 proc.
Suvedus visus vidurkius ir rezultatus, pirmoje vietoje atsidūrė... Suomija, nors ši šalis ir nėra lyderė nė pagal vieną iš kriterijų. Antroje vietoje liko Italija, trečia – Švedija, toliau Danija, Olandija, Airija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Belgija, Slovakija. Lietuva liko 16 vietoje iš 28 šalių. Mus, kaip jau tapo įprasta, lenkia Estija, tačiau Latvija atsilieka.
Ir pabaigai – kuri iš „debesies“ milžinių – „Google“, IBM, „Amazon“ ir „Microsoft“ – uždirba daugiausiai? Nors atsakyti, dėl skirtingų skaičiavimų, sunku, tačiau kalba eina apie milijardus dolerių per metus.