Turbūt jau ne kartą esate pastebėję, kad „debesies“ platformos vystosi labai greitai, o nauji produktai bei jų patobulinimai iš įvairių gamintojų – pateikiami kiekvieną savaitę. Šis straipsnis pastarąjį teiginį galėtų tik patvirtinti. Taigi, glaustai apie praėjusių dviejų mėnesių „Microsoft Azure“ „debesies“ pokyčius ir naujas paslaugas vartotojams.
Nors ir sakoma, kad dydis dar ne viskas, straipsnį būtų galima pradėti būtent nuo didelių skaičių. Per apžvalginį laikotarpį „Microsoft“ savo „debesies“ platformos kontekste pasiūlė naujas, įspūdingų parametrų paslaugas. Šį kartą tai – duomenų talpyklos „Premium“ lygis. Paslaugą, kaip ir didžiąją dalį „debesų“, galima užsisakyti Jums reikiamu kiekiu. Pagrindinė atnaujinto, „Premium Storage“, pasiūlymo esmė – ypač didelis diskinių įėjimo/išėjimo operacijų skaičius (IOPS). Nauja paslauga, vadovaujantis rekomenduojama konfigūracija, vienoje virtualioje mašinoje gali pateikti 64 tūkstančius IOPS. Tuo, kad šis skaičius įspūdingas, galite įsitikinti ir patys: pabandykite patikrinti savo kompiuterio IO operacijų skaičių (pvz., pasinaudodami www.iometer.org ar panašiu įrankiu). Vidutinio našumo kompiuteris su SSD disku turėtų pateikti apie 5000 IOPS.
Toliau tęsiasi ir „debesų“ paslaugų tiekėjų sertifikavimosi varžybos – kurio teikiamos paslaugos turės jų daugiau? Kadangi daugelis su IT susijusių standartų iš esmės nebuvo skirti sertifikuoti „debesų“ modeliu teikiamas paslaugas, kuriami nauji. „Microsoft“ per pastaruosius du mėnesius sertifikavimo bent dvi sritis naujais sertifikatais, kurie dar pernai neegzistavo visai. Pirmasis – tai pagal „Open ID“ sertifikavimo programą gautas įrodymas, kad „Azure Active Directory“ vartotojų katalogo „debesyje“ paslauga yra suderinama ir sklandžiai veiks su „Windows 10“ operacine sistema. Antrasis – tiesioginių transliacijų serviso, „Azure Media Encoder“, sertifikatas, atitinkantis CDSA programos keliamus reikalavimus. Sprendžiant iš pirmojo pavyzdžio, galime daryti prielaidą, kad „Microsoft Windows 10“ operacinė sistema bus labai tampriai integruota su „debesies“ technologijomis.
Kaip ir minėjau straipsnio pradžioje, nors su „debesies“ technologijomis susijusių naujienų srautas yra labai intensyvus, visgi kai kurios naujienos vertos papildomo dėmesio. Pavyzdžiui, atsarginio duomenų centro paslauga, „Azure Site Recovery“, „išmoko“ talpinti vieno iš didžiausių virtualizacijos gamintojų (ir tuo pat metu „Microsoft“ konkurentų) virtualias mašinas, veikiančias „VMware“ platformoje. Jei teko domėtis būdais, kaip užtikrinti IT paslaugų saugumą, tikriausiai žinote, kad įvairūs iššūkiai susideda ne tik dėl procesinių dalykų (t. y. kokie veiksmai turi būti atlikti, kai sutrikus IT paslaugoms „bus paspaustas didelis raudonas mygtukas“), bet ir iš technologinių priemonių (pvz., kur reikės paleisti atsarginę duomenų centro kopiją esant kritiniam sutrikimui).
Kita vertus, susiję iššūkiai tampa dar didesni, jei tame pačiame duomenų centre naudojamos keleto gamintojų virtualizacijos platformos. Naujasis „Microsoft“ paslaugos funkcionalumas leidžia vartotojui įdiegti agentus į „VMware“ platformoje talpinamas virtualias mašinas, o visa reikiama atsarginio duomenų centro infrastruktūra pasirūpina tiekėjas. Deja, bet „raudonojo mygtuko“ veiksmų sekos aprašymus vis tiek turite atlikti patys. Vertėtų paminėti, kad paslaugos funkcionalumas neapsiriboja vien „VMware“ produktais: iš anksčiau buvo palaikomas „Hyper-V“ virtualių mašinų replikavimas, o kartu su „VMware“ palaikymo anonsu pristatytas ir fizinių serverių replikavimas. Paslaugos atnaujinimai kol kas pateikiami bandomuoju režimu.
Antroji dėmesį traukianti naujiena yra „Azure App Service“ paslauga. Naujos paslaugos esmė ta, kad vartotojui suteikiama galimybė naudojant vieną platformą, sukurti aplikaciją pačiam vartotojui pažįstama programavimo kalba beveik visiems populiariausiems išmaniems įrenginiams. Kurdami aplikaciją galite prisijungti prie įvairių API, kurie yra pateikiami per tiekėjo platformą. Taip pat komponentus, reikiamus Jūsų programėlės kūrimui, galite nusipirkti ir iš „Azure Marketplace“ parduotuvės. Akivaizdu, kad aplikacijų kūrimo evoliucija, kuri programuotojus vis labiau atitraukia nuo „žaliojo“ (raw) programinio kodo rašymo, greitėja vystantis būtent „debesų“ technologijoms. Atsiranda vis daugiau galimybių iš naujo panaudoti standartizuotą programinį kodą, net ir neturint programavimo įgūdžių.
Taip pat keletas įdomių faktų apie pačią paslaugą: ji sparčiai plečiama – nepraėjus nė dviems mėnesiams nuo jos paskelbimo, jau pateikti bent du jos plėtiniai; dar pristatytas „Premium“ paslaugos lygis, suteikiantis papildomą funkcionalumą. Šiai, kaip ir daugeliui kitų paslaugų, būdingos debesies kompiuterijos savybės – galimybė integruoti viešus bei privačius „debesis“, o neviršijant numatytų limitų, ja galite naudotis nemokamai.
Pabaigai galima būtų atkreipti dėmesį į tai, kad jei mėgstate ieškoti trūkumų – už tai Jums gali būti atlyginta. „Microsoft Azure“ platformai paskelbta premijavimo programa už klaidų radimą. Aptikę platformos ar teikiamų paslaugų klaidas, turite galimybę pasipildyti savo banko sąskaitą pateikdami klaidų aprašymus „Microsoft“.