Socialinių tinklų vartotojų tyrimas: 9,7 % yra neseniai praradę savo telefoną, 29,3 % jo niekada nerakina, o 19,7 % niekada nedaro atsarginių duomenų kopijų.
Daugiau nei du dešimtmečius lyderiaujanti IT saugumo sprendimų kūrėja ESET atliko apklausą socialiniuose tinkluose apie išmaniųjų telefonų naudojimosi ypatumus ir pateikė netikėtas įžvalgas: beveik 10 procentų apklaustųjų per pastaruosius dvylika mėnesių yra pametę ar dėl vagystės praradę savo telefoną, trečdalis – nerakina savo įrenginių, o beveik 20 procentų – niekada nedaro duomenų atsarginių kopijų savo telefone.
Apklausiant apie 500 išmaniųjų telefonų vartotojų socialiniuose tinkluose (tyrimas vykdytas 2015 m. vasario mėn.), buvo siekiama išsiaiškinti dabartinę mobiliųjų telefonų saugumo situaciją.
ESET atstovas Raphael Labaca Castro pateikia savo siūlymus, kaip apsaugoti savo duomenis virtualioje erdvėje. „Saugumo sprendimai ypač reikalingi „Android“ įrenginių vartotojams, nes vien per pastaruosius metus grėsmių kiekis šioje operacinėje sistemoje išaugo rekordiškai. Praėjusiais metais „Android“ įrenginiuose aptikome ir pirmąjį duomenis šifruojantį bei išpirkos reikalaujantį virusą, nors paprastai tokie kenkėjai iki šiol puldavo tik kompiuterių vartotojus“, – sako R. Castro.
Pasak R. Castro, kitas svarbus būdas išvengti kibernetinių atakų yra nuolatinis atsarginių kopijų darymas išmaniajame telefone. Remiantis ESET apklausa, 19,7 procentų vartotojų nedaro atsarginių kopijų savo telefone apskritai ir 35,7 proc. jas daro kartais (14,7 proc. daro kas dieną, 19,9 proc. kas savaitę ir 10 proc. kas mėnesį).
Vienas iš geriausių būdų apsaugoti savo įrenginius prieš fizines grėsmes – telefono rakinimas (praradus įrenginį dar pagelbės saugumo programa su apsauga vagystės atveju „Anti-Theft“, kuri padeda aptikti įrenginio vietą). Visgi tyrimo rezultatai rodo, kad net 29,3 procentai apklaustųjų nerakina savo telefonų ar ekranų, siekdami išvengti nepageidaujamo prisijungimo prie asmeninių duomenų. Didžioji dauguma – 55,3 proc. – naudojasi PIN kodu (12,5 proc. naudojasi piršto atspaudo atpažinimo funkcija ir 3 proc. veido atpažinimu).
Viena iš patikimiausių galimybių apsaugoti savo verslo duomenis ar asmeninius elektroninius paštus, yra naudojimasis dviejų faktorių autentifikacija. Tyrime paaiškėjo itin sveikintina tendencija, kad net 64,9 proc. apklaustųjų jau naudojasi tam tikromis dviejų faktorių atpažinimo formomis, pavyzdžiui, prisijungimą patvirtinant sms žinute ar naudojant mobilųjį parašą. Jis ypač svarbus naudojantis elektronine bankininkyste, kurios paslaugomis naudojasi daugiau nei pusė (53 proc.) apklaustųjų. Taip pat apklausa atskleidė „debesų“ technologijų svarbumą išmaniųjų telefonų vartotojams. 26,9 proc. jau naudoja „debesų“ paslaugas, o 23,1 proc. apklaustųjų saugo savo duomenis tiek lokaliai, tiek „debesyje“.
Pastaba: šis tyrimas buvo atliktas apklausus daugiau nei 500 ESET socialinių tinklų vartotojų, kurie naudoja išmaniuosius telefonus. Tyrimo laikas: 2015 m. sausio 29 d. – vasario 17 d.
Kaip saugiai asmenys naudoja savo išmaniuosius telefonus?
- 9,7 % yra pametę savo telefoną arba jį praradę dėl vagystės;
- 19,7 % niekada nedaro atsarginių kopijų, 35,7 % jas daro kartais arba nereguliarai;
- 29,3 % apklausos dalyvių nerakina savo telefonų, 55,33 % naudoja PIN kodą;
- 64,9 % tam tikrais atvejais ir tam tikromis formomis naudoja dviejų faktorių autentifikaciją.