„Debesis“ grįžo į savo vėžes, ir dabar norime jums pasiūlyti įdomią ir įvairiapusišką naujienų apžvalgą. Pateikiame tik gerų naujienų santraukas.
Pradėkime nuo lietuviškų naujienų, kurios yra gana retos. Ir labai geros! Pranešama, kad jau baigtas „Baltic Highway“ projektas. Tai 3000 km ilgio 100G spartos duomenų magistralė iš Talino į Frankfurtą, einanti per Lietuvą. Duomenų perdavimo greitis – 9,6 Tb/s (terabito per sekundę). Magistralę finansavo „Latvenergo“ ir „Tele2“. Numatoma, kad interneto sparta Lietuvoje turėtų padidėti bent 20 %. Kodėl gi tai gera žinia „debesiui“? Didelio pralaidumo duomenų linijos iki šiol buvo vienas iš pagrindinių trukdžių vystyti didelius duomenų centrus. „Žaliosios“ elektrinės Lietuvoje nėra jokia problema, gamtinės sąlygos dideliems duomenų centrams taip pat palankios. Trūko tik sparčių duomenų. Tikėsimės, kad per keletą metų Lietuvoje pradės veikti „Google“, „Facebook“, „Microsoft“ ar kurios kitos „debesies“ milžinės duomenų centras. Kiek gi galima skaityti pranešimus, kaip IBM atidaro duomenų centrus Vokietijoje, Brazilijoje, Islandijoje ar dar bala žino kur?.. Dabar mūsų šalis turi puikias galimybes sužibėti ir dar kartą pranešti apie save.
Kita svarbi naujiena yra be abejo „Windows 10“ operacinės sistemos, t. y. „debesies“ paslaugos, pristatymas. „Microsoft“ jau anksčiau sakė, kad tai bus revoliucinė paslauga. Atrodo, dabar jų žodžiai gavo oficialų patvirtinimą. „Windows 10“ bus skirta visiems įrenginiams – tiek kompiuteriams, tiek žaidimams, tiek virtualios realybės akiniams, kuriuos per pristatymą parodė „Microsoft“. Tai ambicingas projektas, pavadintas „Windows hologram“. Užsidėjus specialius akinius – kompiuterio nebereikia, nes vartotojui atrodo, kad jis tiesiog yra... savo paties darbastalyje, fiziškai. Tai mes matėme tik mokslinės fantastikos filmuose. Dabar tai jau realu. Kita naujiena – visi, kas turi legalius „Windows 8“, galės nemokamai atsinaujinti į „Windows 10“. Nuspėjama?.. O štai jums ir „bomba“! Atsinaujinti į „Windows 10“ nemokamai galės ir „Windows 7“ vartotojai. Nuo atnaujinimo momento OS veiks naudojant „debesies“ technologijas – jos daugiau atnaujinti nebereikės, nes visi atnaujinimai bus siunčiami automatiškai, o įdiegiami – paleidžiant kompiuterį ar įrenginį.
„Microsoft“ akcentavo suderinamumo tarp įrenginių problematiką. Kur buvusi, kur nebuvusi, „Canonical“ pareiškė, kad „Ubuntu“ taip pat sieks tapti įrenginių su interneto prieiga OS (Internet of Things). Jau seniau „Canonical“ prašneko apie lengvą ir paprastą operacinę sistemą – „Ubuntu Core“. Dabar jau viskas išsirutuliojo dar toliau, nes inžinieriai raginami pasinaudoti jų pasiekimais kuriant daiktus su interneto ryšiu, o taip pat ir „debesies“ sprendimais. Pasakysime paprasčiau – „Canonical“ nori, kad kiekvienas šaldytuvas, dulkių siurblys, žoliapjovė, laikrodis ar net automobilis turėtų nedidelius prietaisėlius su galimybe jungtis prie interneto, kurie būtų valdomi būtent su „Ubuntu OS“. Kadangi atminties tokie prietaisai neturės, visi duomenys bus saugomi „debesyje“. Štai kur slypi nauji aukso klodai!
Atrodo, kad pastarąsias savaites pasaulis tiesiog pamišo dėl to „Internet of Things“. IBM sutarė su „Samsung“, kad kurs naują projektą, kurio tikslas – spartus milijardų įrenginių duomenų perdavimas ir analizė. O perduoti tikrai bus ką. Pagalvokite, kiek buitinės technikos turite namie. Šaldytuvas, skalbimo mašina, orkaitė, kavos aparatas, mikrobangų krosnelė, indaplovė, televizorius ir visi kiti kas sekundę siųs duomenis kilobaitais ar net megabaitais. Kaip tokius duomenų srautus reikės suvaldyti? Tai ir yra „Samsung“, kaip vieno iš didžiausių buitinės technikos gamintojo ir IBM, kaip „debesies“ ir „didžiųjų duomenų“ sprendimų kūrėjo rūpestis.
Atsakysime į klausimą ir kodėl būtent dabar taip visiems parūpo IoT (Internet of Things). Las Vegase, JAV, sausio pradžioje vykusi viena didžiausių IT parodų CES 2015 pritraukė labai daug dėmesio, tad ateities technologijų reklama dabar yra laiku ir vietoje. Pamenate „InfoBalt“ parodas? Jų metu ne tik kompiuteriai ir telefonai buvo demonstruojami, bet ir vykdavo įvairios konferencijos, IT specialistai kalbėdavo apie tai, kas jų laukia artimiausioje ateityje. Niekas nepasikeitė, tik „debesis“ dabar tokiose parodose užima garbingą vietą.
Geros žinios „Windows Phone“ savininkams ir apskritai „Windows OS“ vartotojams. „Dropbox“ jau turi Windows programėlę. Iki šiol „Lumia“ ir kitų telefonų bei planšečių savininkai „Dropbox“ galėjo naudotis nelabai sklandžiai. Dabar viskas veikia kuo puikiausiai. Tuo metu jo aršus konkurentas „Box“ vėl bandys prekiauti akcijomis (IPO), kas jam nepasisekė prieš 9 mėnesius. Talpyklų pasaulyje viskas vėl įgauna savo pagreitį, tad atsipučiame ir judame toliau.