IBM šiuo metu išbando naujos kartos „Lotus Notes“ platformą, papildytą biuro produktyvumo redaktoriais (angl. „Office Productivity Editors“). Šie redaktoriai palaiko „OpenDocument Format“ (ODF) standartą ir leis daugiau kaip 125 mln. dabartinių „Lotus Notes“ vartotojų savo darbe naudoti alternatyvią dokumentų redagavimo sistemą, neprisirišant prie dabar paplitusių uždarųjų standartų biuro dokumentų redagavimo sistemų, tokių kaip pavyzdžiui „Microsoft Office“.
Atvirieji standartai, tokie kaip ODF, yra visuotinai priimti, laisvai platinami, nemokami ir suteikia galimybę skirtingiems gamintojams kurti tarpusavyje sąveikaujančias sistemas. O tai leidžia gamintojams varžytis realia savo produktų verte ir savybėmis, o ne uždarais protokolais ir formatais. Į naująją „Lotus Notes“ versiją įtraukti biuro produktyvumo redaktoriai susideda iš tekstų redagavimo, skaičiavimo ir prezentacijų rengimo sprendimų, kurie leidžia išsaugoti dokumentus ODF formatu. Šie redaktoriai taip pat leidžia dirbti su dokumentais, kurių formatus palaiko „Microsoft Office“ ir ankstesnės „Open Office“ versijos. Atviraisiais standartais paremti redaktoriai suteiks „Lotus Notes“ vartotojams naujas galimybes bei daugiau lankstumo, sutelkiant dėmesį į verslo poreikius, o ne į IT klausimus. Be to, tai sumažina riziką „prisirišti“ prie vienos uždarojo standarto programinės įrangos, platformos ar vieno gamintojo.
Šis IBM žingsnis ir toliau demonstruoja kompanijos strateginę kryptį – kurti produktus ir sprendimus atvirųjų standartų pagrindu, o vartotojams leisti koncentruotis tik ties savo verslo užduotimis.
„Naujoji „Lotus Notes“ versija išnaudos „IBM Workplace Client Technology“ galimybes, kurios jau yra realizuotas „IBM Workplace“ darbo aplinkoje. Vartotojui reikalingas programų rinkinys yra įdiegtas tarnybinėje stotyje, iš ten yra centralizuotai prižiūrimas ir valdomas, o vartotojas, priklausomai nuo situacijos ir poreikių, reikiamas programas gali vykdyti arba savo kompiuteryje, arba tarnybinėje stotyje. Toks sprendimas leidžia vartotojui neprisirišti prie vienos vietos ar vieno kompiuterio, bet turėti galimybę dirbti su reikiamomis programomis būnant bet kur ir naudojant bet kokias priemones – kompiuterį, delninuką ar telefoną“, - sakė „IBM Lietuva“ programinės įrangos pardavimų vadovas Tautvydas Cibas.
Pasak jo, naujojo „Lotus Notes“ vartotojai galės pasirinkti kokį biuro dokumentų redaktorių naudoti dokumentų rengimui – atskirai įsigytą kito gamintojo, ar į „Lotus Notes“ integruotą XML formato atvirojo ODF standarto redaktorių, leidžiantį dirbti su įvairių redaktorių dokumentais.
IBM kompanija, naujuosiuose „Lotus Notes“ integruodama iš tarnybinės stoties valdomas ir konfigūruojamas vartotojo programas, pateikia naują „sudėtinių programų“ (angl. composite applications) modelį, išplėsdama dabartinę jo sampratą iš tarnybinių stočių erdvės iki stalo kompiuterių. Vartotojas galės tarpusavyje derinti lokalias programas su tarnybinės stoties resursais. O tai labai sumažins siunčiamų duomenų srautą ir leis jam dirbti su sudėtinėmis programomis bei atsijungus nuo tarnybinės stoties.
Naujuosiuose „Lotus Notes“ yra realizuota nauja koncepcija, pavadinta „aktyvumu pagrįsta kompiuterija“ (angl. „activity-based computing“). Šios koncepcijos esmė yra susieti įvairiomis kasdienėmis priemonėmis – el.paštu, susirinkimais, keitimusi dokumentais, bendravimu ir užrašais – ruošiamą turinį su specifiniais projektais ir procesais. Galimybė su konkrečia veikla susijusį turinį, t.y. duomenis, informaciją ir pan., laikyti vienoje visiems projekto dalyviams prieinamoje vietoje, leidžia taupyti laiką ir pastoviai sekti veiksmų eigą.
Naujojo „Lotus Notes“ vieša demonstracinė (beta) versija turėtų pasirodyti jau šį rudenį.