Vasara – atostogų metas. Bet atrodo, kad didžiausios debesų kompiuterijos bendrovės atostogauti nė neketina – tai tegul daro mažesnieji, kurie ir taip neturi, ko prarasti. Visi žino, kokia kaina net ir kelias minutes trunkančių „atostogų“, kai išsijungia „Facebook“, „Gmail“ ar „Word Online“. Pasižiūrėkime, kas per birželį įvyko naujo ir įdomaus debesų kompiuterijos verslo pasaulyje.
„Google“ ir „Microsoft“ švaistosi terabaitais. Kai „Microsoft Office 365“ naudotojams buvo pasiūlytas 1 TB vietos nemokamai „OneDrive“, „Google Apps“ priėmė tai, kaip iššūkį ir dabar siūlo neribotą vietą. Tai dar kartą parodo, kad vieta diske vis dar pinga. Aišku, čia laimi tik naudotojai, kuriems kas dieną reikia dirbti su itin dideliais kiekiais duomenų ir dideliais failais. Kas geriau – „Office365“ ar „Google Apps“? Tai jau diskusijų objektas, nes abu įrankiai tikrai turi daug naudingų funkcijų.
„Google“ nusprendė konkuruoti su didžiausiu domenų registratoriumi pasaulyje „GoDaddy“. Ši kompanija kratosi „debesies“ paslaugų jau metai, o „Google“ yra žinoma, kaip „debesies“ paslaugų teikėja. Šiuo metu „Google“ testuoja naują domenų registravimo paslaugą, kuri netrukus sudarys rimtą konkurenciją visoms didelėms ir mažoms įmonėms. Tai neaplenks ir Lietuvos domenų registruotojų, nes tokia „Google“ politika skatins naudotojus pirkti interneto vardus per juos, o ne kur kitur.
Pasigirsta vis daugiau nuomonių, kad „Dropbox“ ir „Box“ ateina sunkūs laikai ir jos vargiai gali išlikti, kaip nepriklausomi paslaugų teikėjai. Jos labai stengiasi dėl savo verslo klientų, tačiau kainų karas tarp milžinų („Google“ ir „Microsoft“) joms yra labai nepalankus, nes teks piginti talpyklos paslaugas iki... nulio. Kol kas mokami gigabaitai buvo vienas iš svarbiausių jų uždarbio dalių, bet kai „Microsoft“ ir „Google“ švaistosi terabaitais, perspektyvos liūdnos.
Kaip tai pavadinti? „Google“ pirkinys „Nest“ įsigijo sau pirkinį už 555 mln. JAV dolerių – „Dropcam“. Tai paprastos ir stilingos namų stebėjimo kameros, kurių vaizdus įrašinėja tiesiogiai į „debesį“, taip pat juos galima stebėti išmaniojo telefono ekrane. Primename, kad „Nest“ gamina... priešgaisrines signalizacijas ir namų klimato kontrolės įrenginius. „Google“ talpyklos + klimato kontrolė + sekimo sistema = išmaniųjų namų pradžia. Dar betrūksta tik apsauginio roboto, kurį „Google“ irgi kuria...
Tiesioginės debesų naujienos. Turime omenyje, realių debesų, kurie skrenda danguje... „Google“ išbandė dar vieną savo „Loon“ projekto etapą Brazilijoje. Jie paleido oro balioną virš debesų (į 20 km aukštį) ir aprūpino interneto ryšiu toli nuo antžeminių tinklų esantį miestelį ir jame veikiančią mokyklą.
Skamba paradoksaliai, tačiau „Google“ rūpinasi ne tik virtualiąja, bet ir ta erdve, kuri yra virš debesų. Jie jau turi pora projektų, susijusių su aviacija, tad šis niekam nekelia nuostabos. Viskas veikia labai paprastai. Į 20 kilometrų aukštį paleidžiami specialūs oro balionai su saulės baterijomis ir specialia tinklo įranga. Tokiame aukštyje jau nebėra debesų, vėjo, todėl balionų nenešioja, į juos netranko žaibai, be to jie nekliudo lėktuvams, kurie skrenda 9–11 kilometrų aukštyje.
Kaip viskas veikia galite pasižiūrėti šiame vaizdo reportaže:
Kam toks projektas reikalingas? Tai dar vienas bandymas interneto ryšiu aprūpinti tuos likusius 5 milijardus žmonių, kurie negali juo naudotis dabar ne tik dėl kainos, bet ir dėl technologinių priemonių. Viskas atrodo labai gražu? Taip ir yra, bet už šios technologijos slypi ir didžiuliai pinigai. Įsivaizduokite, kas būtų, jei per metus „Google“ klientais taptų 1 milijardas žmonių?..