JAV Gynybos departamentas užsakė sukurti kas kelias dienas atnaujinamą skaitmeninį pasaulio žemėlapį, kurį būtų galima naudoti planuojant ir vykdant karines operacijas bet kuriame pasaulio taške. Šį projektą kuruoja JAV nacionalinė geoerdvinės žvalgybos agentūra (NGA), praneša dienraštis „USA Today“.
Toks žemėlapis būtų nuolat atnaujinamas operatyvia informacija iš pačių įvairiausių žvalgybos šaltinių, sakoma pranešime. Pirmoji Pentagono paraiška tokiai sudėtingai geoinformacinei sistemai sukurti buvo pateikta dar šių metų kovo mėnesį. Potencialūs rangovai turėjo pateikti NGA agentūrai savo pasiūlymus globaliam skaitmeniniam žemėlapiui, paremtam didelės raiškos aeronuotraukomis, sukurti.
Tokiame žemėlapyje vizualiniai duomenys būtų sujungti su tikslaus geografinio pozicionavimo galimybėmis. Šie ortoatvaizdai taptų Pentagono užsakyto skaitmeninio pasaulio žemėlapio, kuriam duomenys būtų renkami pasitelkus žvalgybinius bei komercinius Žemės palydovus, aerožvalgybos platformas su elektroniniais optiniais davikliais, multispektriniais sensoriais, lazeriniais tolimačiais, sintezuotos apertūros radarais bei interferometriniais radarais su sintezuota apertūra, sakoma pranešime.
Visų šių techninių priemonių gauti pasaulio atvaizdai būtų atnaujinami kelis kartus per savaitę, kad JAV karinė vadovybė ir operacijų planuotojai galėtų matyti naujausią geoinformaciją. Pasak ekspertų, tai, kad globalus skaitmeninis pasaulio žemėlapis bus atnaujinamas ne rečiau nei kas savaitę, yra didelis tokio masto šiuolaikinių geoinformacinių sistemų pasiekimas.
Skelbiama, kad skaitmeninio Žemės atlaso, sujungto su įvairiausiomis elektroninės žvalgybos sistemomis ir davikliais, naudojimas suteiks JAV kariškiams unikalių galimybių kontroliuoti situaciją karinių konfliktų zonose. Pavyzdžiui, sausumos pajėgos gautų informaciją apie atakos kryptimi esančių kliūčių aukštį, reljefo pokyčius, susijusius su priešo veiksmais, būtų galima kontroliuoti bombardavimų rezultatus ir t. t.
Pasak leidinio, gali būti, kad dalis šio kariškiams skirto skaitmeninio žemėlapio resursų bus naudojama ir komerciniais tikslais, kaip ir GPS sistema. Pirmieji šios sistemos projektavimo rezultatai bus apžvelgti kitų metų pavasarį JAV įvyksiančiame geoerdvinių informacinių sistemų specialistų simpoziume, sakoma pranešime.