Šį, iš pirmo žvilgsnio utopinį patarimą pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja ESET pavertė realia galimybe. Ji sukūrė apsaugai nuo kenkėjiško turinio skirtą įrankį – programėlę „ESET Social Media Scanner“, kuri leidžia sumažinti grėsmių tikimybę socialiniame tinkle „Facebook“.
„Socialiniai tinklai visuomet buvo lengvas taikinys kibernetiniams sukčiams. Čia kaip niekur kitur žmonės linkę dalintis informacija, visus priimti į draugus, patikliai reaguoti į pasiūlymus. Ilgą laiką vartotojų saugumas buvo jų pačių reikalas, o dabar į pagalbą ateina specialios programėlės. „ESET Social Media Scanner“ apsaugo nuo kenkėjiško turinio, kuris sudaro didžiąją dalį visų „Facebook“ kylančių saugumo grėsmių“, – sakė Tomas Parnarauskas, ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic“ vadovas.
Anot T. Parnarausko, kenksmingas turinys atkeliauja įvairiais būdais – kažkas kažkam siunčia paveikslėlį, prašosi į draugus, komentaruose patalpina nuorodą ir pan. Kibernetiniai sukčiai ne tik tyko potencialių aukų, bet ir prisidengę jų vardu apgaudinėja kitus vartotojus. Tikri, bet iš tiesų netikri vartotojai kelia grėsmę ir savo profilius „Facebook“ turinčioms įmonėms. Pastarosios tolygiai didina fanų skaičių ir ne visuomet patikrina ar tai, ką sekėjai patalpina jų profilyje yra saugu.
Programėlė „ESET Social Media Scanner“ nuolat tikrina visus naujus „Facebook“ profilio objektus, skelbia įspėjamuosius komentarus po tais, kurie yra užkrėsti ir įtartini. Visus nuskaitymo rezultatus vartotojai gauna el. paštu. Jie gali pasirinkti, kad programėlė patikrintų ir jų draugų profilius – ar juose yra nesaugių nuorodų, paveikslėlių, kitos informacijos.
Naujoji ESET programėlė neįkyri – ji veltui nemėto įvairių langų, nenaudoja daug kompiuterio resursų. Tikrinant draugų paskyras, jiems nesiunčiami jokie pranešimai. Beje, „ESET Social Media Scanner“ gali nuskaityti ne tik vartotojo „Facebook“ profilį, bet ir kompiuterį tiesiai iš naršyklės – tereikia diegiant pasirinkti atitinkamą nustatymą.
„Tačiau nereikia pamiršti, jog šis sprendimas yra tik pagalbinis įrankis, jis negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos nuo visų potencialių „Facebook“ grėsmių. Pagrindinis būdas kovoti su potencialiomis grėsmėmis išlieka tas pats – vadovautis „sveiku protu“, – sakė T. Parnarauskas.
Anot T. Parnarausko, jei gaunate kažką, kas kelia nuostabą ir įtarimą – būtinai patikrinkite tai papildomai, net jei tai siunčia jūsų draugai. Jei numosite ranka, tuomet jokie saugumo sprendimai nepadės.
Gavus nuorodą visuomet verta pažiūrėti į jos adresą – ar jį žinote, ar neatrodo keistas. Visuomet verta paieškoti informacijos apie tai tiesiog įvedus užklausą „Google“ paieškos sistemoje. Toks pat metodas taikomas su siunčiamu objektu. Prieš kažką spaudžiant ar atidarant verta patikrinti, ar jį galima surasti kitose kanaluose. Gal netgi paieškoti komentarų. Jei tai užslėptas virusas ar socialinės inžinerijos (angl. phishing) atvejis, jo aukomis tapę vartotojai tikrai pasidalins šia informacija internete.
Jei įtartiną informaciją siunčia jūsų draugas, visuomet verta tiesiog paklausti jo. Jeigu draugas apie tai girdi pirmą kartą, akivaizdu, kad kažkas bando pasukčiauti prisidengęs jo vardu.