Jei išmaniajame telefone naudojate „Instagram“ programėlę nuotraukoms, greičiausiai jau girdėjote apie programėlės naudojimo taisyklių pakeitimus, kuriuos, norėdama dar glaudžiau sujungti šias dvi sistemas, inicijavo „Facebook“. Įprastai niekas neskaito sąlygų, su kuriomis sutinka, tad mes pateiksime jums keletą ištraukų iš taisyklių, kurios įsigalios nuo sausio 16 dienos.
„Verslo ir kiti subjektai galės mokėti mums („Instagram“) pinigus už jūsų nuotraukų rodymą be jokios kompensacijos jums“ – sutikus su tokiomis taisyklėmis nereikėtų nustebti, jei kada nors per televizorių ar žurnale išvysite vakarėlio metu su „Instagram“ darytą nuotrauką.
Naujose taisyklėse „Instagram“ pareiškė, kad turi amžiną teisę prekiauti jų paslaugos naudotojų darytomis nuotraukomis. Vadinasi, nuo sausio 16 dienos kiekviena su „Instagram“ padaryta nuotrauka bus amžinai saugoma jų duomenų bazėje ir net ištrynus savo paskyrą, nuotraukos galės būti panaudojamos komerciškai. Žinoma, apie tai nebūsite informuojamas ir negausite už tai nė cento.
Įdomu, kad tokie pakeitimai iš tiesų nė nepažeidžia įstatymo, nes sutikdami naudotis programėle, automatiškai turite sutikti ir su jos naudojimo taisyklėmis. Tokiu būdu naudotojui tiesiog nelieka jokių privatumo nustatymų, jis gali pasirinkti – naudosis „Instagram“ paslaugomis ir sutiks su visomis taisyklėmis, ar nesinaudos.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso antrojoje knygoje 2.22 straipsnyje apie teisę į atvaizdą teigiama:
1. Fizinio asmens nuotrauka (jos dalis), portretas ar kitoks atvaizdas gali būti atgaminami, parduodami, demonstruojami, spausdinami, taip pat pats asmuo gali būti fotografuojamas tik jo sutikimu. Po asmens mirties tokį sutikimą gali duoti jo sutuoktinis, tėvai ar vaikai.
2. Asmens sutikimo nereikia, jeigu šie veiksmai susiję su visuomenine asmens veikla, jo tarnybine padėtimi, teisėsaugos institucijų reikalavimu arba jeigu fotografuojama viešoje vietoje. Tačiau asmens nuotraukos (jos dalies), padarytos šiais atvejais, negalima demonstruoti, atgaminti ar parduoti, jeigu tai pažemintų asmens garbę, orumą ar dalykinę reputaciją.
3. Fizinis asmuo, kurio teisė į atvaizdą buvo pažeista, turi teisę teismo tvarka reikalauti nutraukti tokius veiksmus bei atlyginti turtinę ir neturtinę žalą. Po asmens mirties tokį ieškinį turi teisę pareikšti jo sutuoktinis, vaikai ir tėvai.
Remiantis šiuo įstatymu galima teigti, kad Lietuvoje ir daugumoje kitų valstybių „Instagram“ su savo naujausiomis taisyklėmis vaikščios skustuvo ašmenimis. Nors naujos taisyklės žmogaus teisės į atvaizdą įstatymą lyg ir pažeistų, tačiau kiekvienas asmuo naudodamasis programėle sutinka su jų sąlygomis – „Fizinio asmens nuotrauka gali būti parduodama tik jo sutikimu“.
„Kad būtų aišku: mes neketiname pardavinėti jūsų nuotraukų, – BBC teigė „Instagram“ vadovas Kevinas Systromas. – Taisyklių painumas yra mūsų klaida. Mes atnaujinsime naudojimosi taisyklių tekstą ir pašalinsime neaiškumus.“