Bendrovė „Microsoft“, vykdydama naujus elektroninio sekimo įstatymus, gali suteikti techninę galimybę specialiosioms tarnyboms sekti įtariamų asmenų bendravimą „Skype“ tinkle.
Nauji JAV, Australijoje ir kitose šalyse parengti elektroninių komunikacijų sekimo įstatymai privers internetinės telefonijos programų gamintojus įdiegti jose technines priemones, leidžiančias pareigūnams teismo sprendimu klausytis juos dominančių asmenų pokalbių ir sekti jų susirašinėjimą, pranešė „Slate“. Iki šiol populiariausia IP telefonijos paslauga „Skype“ sugebėdavo atsispirti tokiems įvairių šalių teisėsaugos institucijų reikalavimams, tačiau dabar padėtis keičiasi. O gal jau ir pasikeitė, tik apie tai „Skype“ mums nepraneš, sakoma pranešime.
„Skype“ jau daug metų buvo neįveikiama kliūtis specialiosioms tarnyboms: stiprus šifravimo algoritmas ir sudėtinga tiesioginio sujungimo (P2P) tinklo struktūra leido paslaugos vartotojams bendrauti visiškai nesibaiminant pasiklausymo. Antai 2007 m. Vokietijos policija skundėsi negalinti vykdyti pasiklausymo „Skype“ tinkle ir net prisipažino nusamdžiusi programinės įrangos bendrovę, kad sukurtų specialų Trojos virusą, kuris, įterptas į įtariamųjų kompiuterius, leistų fiksuoti jų bendravimą per „Skype“. „Skype“ atstovai taip pat ne kartą yra viešai pabrėžę komunikavimo savo tinklu saugumą.
Tačiau šį pavasarį programišiai pastebėjo, kad „Skype“ galimai pakeitė savo P2P tinklo architektūrą taip, kad specialiosioms tarnyboms būtų paprasčiau periminėti tinklu siunčiamus duomenis. Savo ruožtu „Skype“ atstovai atmetė tokią prielaidą aiškindami, jog P2P tinklo restruktūrizavimas tebuvo techninis atnaujinimas, niekaip nesusijęs su šnipinėjimu. Tačiau praėjusią savaitę pakartotinai paprašyti atsakyti į klausimą, ar „Skype“ jau gali vykdyti teismo sankcionuotus pasiklausymo orderius, bendrovės atstovai, remdamiesi jos viešumo taisyklėmis, atsakė negalintys to nei patvirtinti, nei paneigti. Tebuvo apsiribota pareiškimu, kad „Skype“ „bendradarbiauja su teisėsaugos tarnybomis, kiek tai įmanoma teisiškai ir techniškai“.
Tepraėjus vos mėnesiui nuo 2011 m. gegužės, kai „Microsoft“ už 8,5 mlrd. dolerių įsigijo „Skype“, „Microsoft“ užpatentavo „sankcionuoto pasiklausymo“ per interneto telefonijos (VoIP) tinklus technologiją. Ji leidžia „nepastebimai nukopijuoti per ryšio seansą perduotus duomenis“, rašo „Slate“. Ar ši technologija buvo įdiegta į „Skype“ infrastruktūrą, kol kas neaišku.
„Skype“ privatumo apsaugos politikos 3 skyriuje nurodoma, kad „Skype“ ar jos partneriai, remdamiesi teisiškai pagrįstais teisėsaugos tarnybų ar įgaliotų valstybės institucijų prašymais, gali joms suteikti asmeninę savo vartotojų informaciją, bendravimo turinį ir (arba) internetu siunčiamus duomenis. Taip pat skelbiama, kad per „Skype“ tinklą išsiųstos tekstinės žinutės bus saugomos bendrovės serveriuose ne ilgiau nei 30 dienų, „nebent įstatymais būtų nustatytas kitoks laiko tarpas“.
Turint mintyje, kad „Skype“ turi daugiau nei 663 milijonus registruotų vartotojų, galima įsivaizduoti, kokį spaudimą iš įvairių šalių vyriausybių turėtų patirti paslaugos, leidžiančios kiekvienam nemokamai ir konfidencialiai bendrauti internetu, teikėjai. Kita vertus, būtent toks „Skype“ atvirumas ir iki šiol patikima asmeninių duomenų apsauga padėjo pasiekti milžinišką sėkmę rinkoje. Sumažėjęs atvirumas neišvengiamai pakirs vartotojų pasitikėjimą, o tai savo ruožtu kai kuriuos iš jų vers ieškotis kitų alternatyvų, pavyzdžiui, tokių, kaip atvirojo kodo „Jitsi“, siūlanti abipusį ryšio kanalo šifravimą, sakoma pranešime.