Korporacija „Symantec“ publikavo kasmetinė ataskaitą apie grėsmes, kurios mūsų laukia internete. Remiantis pateiktais duomenimis, nežiūrint į 20 % sumažėjusį pažeidžiamumų skaičių, kibernetinių atakų skaičius sparčiai auga, o per praėjusius metus padidėjo 81 %.
Be to, pabrėžiama, jog atakos šiuo metu nutaikytos į organizacijas, nepriklausomai nuo jų dydžio ir personalo skaičiaus; vis dažniau prarandami duomenys bei vis dažniau atakuojami mobilūs įrenginiai.
Per 2011 metus „Symantec“ produktai atrėmė daugiau nei 5,5 mlrd. atakų, o tai yra 81 % daugiau, nei 2010 metais. Unikalių kenkėjiško kodo pavyzdžių visame pasaulyje padidėjo iki 403 mln., tuo tarpu kasdienių kibernetinių atakų dalis padidėjo 36 %. Tuo pačiu galima pasidžiaugti, jog sumažėjo el. šiukšlių (spam), kartu sumažėjo ir naujų pažeidžiamumų kiekis – 20 %.
Pateikiama statistika rodo gana įdomią tendenciją: kibernetiniai nusikaltėliai ėmė naudoti paprastus instrumentus esamiems pažeidžiamumams išnaudoti. Vis dažniau nusitaikoma į socialinius tinklus, kuriuos paprastai užverčiama el. šiukšlėmis. Socialinė inžinerija ir socialinių tinklų virusinė aplinka (plačiąja prasme) padeda grėsmėms plisti žaibišku greičiu.
Tikslinių atakų skaičius taip pat auga, o jų skaičius 2011 m. pabaigoje padidėjo nuo 77 iki 82 per dieną. Tikslinėms atakoms naudojama socialinė inžinerija ir specializuota kenkėjiška programinė įranga, skirta prieigai prie slaptos informacijos gauti. Tradiciškai tokios atakos buvo nukreiptos į valstybinį sektorių ir vyriausybines įstaigas, tačiau praėjusiais metais jų veikla išsiplėtė.
Daugiau nei pusė visų tikslinių atakų buvo nukreipta į organizacijas, kuriose dirba mažiau nei 2500 žmonių ir beveik 18 % organizacijų – su mažesniu nei 250 darbuotojų personalu. Apie 58 % visų tikslinių atakų nukreipta į paprastus darbuotojus: personalo, pardavimų, ryšių su visuomene skyrius. Pastarųjų skyrių darbuotojų kontaktus gauti internete gana lengva, be to, jie yra pripratę gauti užklausas iš nežinomų asmenų, taigi pasisekusios atakos tikimybė yra daug didesnė.
Vidutiniškai per vieną sėkmingą kibernetinę ataką savo duomenis 2011 m. prarasdavo vidutiniškai 1,1 mln. žmonių. Ir tai yra tikrai grėsmingas rodiklis, kuris, deja, sparčiai auga. Kaip teigia „Symantec“ ekspertai, per 2011 m. buvo pavogti duomenys apie 187 mln. žmonių. Tiesa, dažniausia priežastis, kodėl prarandami duomenys – tai nešiojamojo kompiuterio ar kitokio įrenginio, galinčio talpinti duomenis, praradimas (išmanusis telefonas, išorinis diskas, USB atmintinė ir pan.). Tokiu būdu praėjusiais metais savo duomenų neteko apie 18,5 mln. žmonių.
2011 m. mobilių grėsmių skaičius išaugo 93 %. Ypatingai didelis kibernetinių nusikaltėlių dėmesys skirtas „Android“ platformai. Kaip teigiama ataskaitoje, praėjusiais metais mobilūs virusai tapo realia grėsme verslui ir individualiems vartotojams. Šios grėsmės paprastai skirtos duomenų surinkimui, turinio perdavimui bei vartotojo sekimui.