Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), atsižvelgdama į šiomis dienomis visuomenėje ir spaudoje pasirodžiusius pranešimus, kad vasario 3 d. vartotojų kompiuteriai bus puolami internetinio viruso „BlackWorm“ (dar kitaip vadinamo „Blackmal“, „Tearec.A“, „Nyxem“, „Kama Sutra“ bei kitais vardais), teikia paaiškinimus ir konkrečius sprendimus, kaip išvengti galimo pavojaus.
RRT informuoja, kad šis virusas yra aukšto pavojingumo lygio, tačiau nėra taip sparčiai plintantis, kaip praneša įvairūs informacijos šaltiniai. Internetinis kirminas (kompiuterinio viruso atmaina) „BlackWorm“ buvo sukurtas 2006 m. sausio 16 d. ir išplito po vartotojų kompiuterius, kaip elektroninio pašto laiškų priedai, suintriguojantys laiško gavėją erotiniu žinutės turiniu. Atidarytas priedas apkrečia kompiuterius virusu, kuris yra užprogramuotas aktyvuotis kiekvieno mėnesio 3 dieną (praėjus apytikriai 30 minučių po kompiuterio įjungimo). Tai reiškia, kad pirmą kartą jis suaktyvės š. m. vasario 3 dieną. Šią dieną virusas gali sugadinti „Word“, „Excel“, „Access“, „PowerPoint“ ir kitų bylų (t.y. bylų su plėtiniais .DMP, .DOC, .MDB, .MDE, .PDF, .PPS, .PPT, .PSD, .RAR, .XLS ir .ZIP) turinius, paversdamas juos nenaudingais. Be to, veikdamas virusas gali sustabdyti ir ištrinti kai kurias antivirusines bei bylų apsikeitimo (angl. peer to peer) programas, stebėti duomenų srautą tinkle ir bandyti perimti prisijungimo prie elektroninio pašto tarnybinės stoties slaptažodžius, kad išsisiuntinėtų savo kopijas.
RRT susirūpinusiems vartotojams siūlo pasinaudoti šiomis antivirusinių programų gamintojų nuorodomis ir atsisiųsti nemokamas programas, kurios suranda virusą „BlackWorm“ ir jį sunaikina:
- http://www.f-secure.com/tools/f-force.zip
- http://www.pandasoftware.com/download/utilities/ (reikalaujama nesudėtingos registracijos)
- http://securityresponse.symantec.com/avcenter/FixBmalE.exe (įdiegimo instrukcija)
Kad ateityje netaptumėte panašių virusų aukomis, siūlome labai kritiškai žiūrėti elektroninio pašto laiškų priedus ir jokiu būdu neatidarinėti įtartinų, įsidiegti antivirusinę programą bei nuolat ją atnaujinti.
Daugiau informacijos apie kompiuterinius virusus ir priemones kovai su jais: http://www.rrt.lt/index.php?1485566605.