Naujienų agentūros ir kiti informacijos šaltiniai skelbia, kad Uzbekistanas pradėjo blokuoti priėjimą prie nemokamoje interneto enciklopedijoje „Wikipedia“ esančių straipsnių uzbekų kalba, rašo telegraph.co.uk.
Buvusios sovietinės Uzbekistano respublikos pareigūnai sunkiai sutaria su internetu. Jie pasaulinį tinklą ir laisvus informacijos srautus vertina kaip grėsmę ir bando riboti jo prieinamumą blokuodami įvairias svetaines.
Paryžiuje įsteigta žiniasklaidos lobistų grupė „Reporteriai be sienų“ Uzbekistaną vertina kaip vieną iš daugiausiai represijų žurnalistams taikančių valstybių ir vadina ją „interneto priešu“.
Praėjusiais metais Uzbekistano valdžia įsteigė socialinį tinklą „Muloqot“, sujungtą su šios valstybės telekomunikacijų bendrove. Uzbekų kalboje muloqot reiškia pokalbį.
Šio socialinio tinklo šalininkai tvirtina, kad tai yra žingsnis į priekį kuriant uzbekišką socialinį tinklą, tačiau oponentų teigimu, tai tėra bandymas atitraukti žmones nuo „Facebook“ ir rusiško „Odnoklassniki“, o valstybės saugumo tarnyba galėtų sekti vartotojų veiklą „Muloqot“ tinkle.
Dabar Uzbekistano opozicijos svetainė ferghana.ru paskelbė, kad šios šalies interneto vartotojai, bandantys pasiekti kurį nors iš 8000 uzbekų kalba parašytą „Wikipedia“ straipsnį, yra nukreipiami į „Microsoft“ valdomą naujienų portalą msn.com.
„Wikipedia“ siekia būti faktus kaupiančia svetaine, aprašančia įvairius Uzbekistano pakilimus ir nuopuolius per 20 nepriklausomybės metų – taip pat ir numanomus žmogaus teisių pažeidimus, kuriuos Uzbekistano vyriausybė neigia, o taip pat apie kitus pasaulio įvykius, pavyzdžiui, Arabų pavasarį. Msn.com daugiausiai dėmesio skiria JAV aktualioms gyvenimo būdo ir pramogų naujienoms.
Pasak JAV finansuojamo Laisvosios Europos radijo, uzbekų kalba parašyti „Wikipedia“ įrašai iš šios valstybės neprieinami jau kelias savaites.
Šios Centrinėje Azijoje labiausiai apgyvendintos valstybės (joje gyvena 29 mln. žmonių) valdžia išvarė visas naujienų organizacijas ir žmogaus teisių gynimo grupes. Vizos žurnalistams iš vakarų taip pat išduodamos itin retai.