Kas antrame kompiuteryje Lietuvoje įdiegta nelegali programinė įranga. Pardavėjai teisinasi, kad žmonės neįpirktų kompiuterių, jei juose būtų įdiegtos kur kas brangesnės legalios programos, rašo „Lietuvos rytas“.
Praėjusiais metais Lietuvoje neteisėtai naudojamos kompiuterių programinės įrangos vertė išaugo 22,6 proc. – nuo 31 mln. iki 38 mln. JAV dolerių. Latvijoje pernai įdiegta 30 mln. JAV dolerių vertės nelegalios programinės įrangos, Estijoje – 23 mln. JAV dolerių.
Per 2011-uosius Lietuvoje policija atliko per 20 tyrimų, kurių metu patikrino įmones, platinančias ir naudojančias neteisėtas kompiuterių programas.
Ne vieną tyrimą inicijavo ir tarptautinės organizacijos „Business Software Alliance“ (BSA) atstovai Lietuvoje advokatų profesinė bendrija „Pranckevičius ir partneriai“ („Baltic Law Offices“).
Liepos pabaigoje buvo surengtas patikrinimas ir Vilniuje įsikūrusioje bendrovėje „Solidas“. Kompiuterine technika prekiaujanti įmonė jau seniai buvo žinoma BSA: pirkėjai ne kartą pranešė, kad drauge su kompiuteriu čia įsigijo ir nelegalią įrangą, atsiėjusią jiems vos apie pusšimtį litų.
Įprastai programinė įranga, skirta paprastam vartotojui, gali atsieiti iki tūkstančio litų.
Kaip pasakojo BSA atstovaujančios „Baltic Law Offices“ advokatas Andrius Pranckevičius, Lietuvoje dažnai pasitaiko atvejų, kai pardavėjas pirkėjams siūlo kompiuterius su jau įdiegta programine įranga, kuri, kaip paaiškėja vėliau, yra nelegali. Tai dažniau pasitaiko mažesnėse parduotuvėse.
Lietuvoje populiariausios piratinės kompiuterių programos – „Autodesk AutoCad“, „Adobe Photoshop“, „CorelDraw“, „Microsoft Office“ ir „Microsoft Windows“.
Pasaulyje daugėja teisėtos programinės įrangos vartotojų, o Lietuvoje piratavimo rodiklis trejus metus nemažėja – jis siekia 54 proc. Pasaulio vidurkis – 42 proc.
Estijoje piratavimo lygis per praėjusius penkerius metus buvo žemiausias Baltijos šalyse ir siekė 50–52 proc. Latvijoje jis nekinta ir siekia 56 proc.