Savaitės pradžioje pasirodžiusi sensacinga žinutė apie tai, kad skirtingų interneto naršyklių naudotojai skiriasi savo intelekto koeficientu, buvo netiesa. Išsamiau pradėjus domėtis tyrimą paskelbusia kanadiečių bendrove paaiškėjo, kad ji realybėje neegzistuoja, o gana solidžiai atrodanti interneto svetainė yra apgavystė.
Minėto tyrimo rezultatai, neva parodę, kad interneto naršyklės „Internet Explorer“ naudotojų koeficientas vidutiniškai yra žemesnis už vidurkį, sukėlė nemažą sensaciją tarp žiniasklaidos priemonių. Šią žinią paskelbė daugybė technologijų portalų, taip pat tokie žiniasklaidos milžinai kaip BBC, CNN, „Forbes“, „Telegraph“.
Tiesa, daugelis jų, kaip ir portalas IQ.lt, rašė, kad tokio tyrimo rezultatus reikėtų vertinti atsargiai. Tačiau BBC žurnalistams nusprendus juo pasidomėti išsamiau paaiškėjo, kad rezultatų apskritai nereikėtų vertinti.
Bendrovė „AptiQuant“, pasiskelbė neva internetu atlikusi intelekto testą, kurio metu išsiaiškino, kad senesnių „Internet Explorer“ naršyklių naudotojai išsiskyrė mažesniais intelektiniais gabumais už vidutinius. Tokių naršyklių kaip „Chrome“, „Firefox“ ir „Safari“ vartotojų intelektiniai gabumai buvo kiek aukštesni už vidutinius.
Šis tyrimas buvo pakankamai išsamiai aprašytas bendrovės svetainėje, nors tiksli metodika ir pačios apklausos duomenys nebuvo pateikti. Svetainėje taip pat buvo pateikta nemažai kitos medžiagos apie intelekto testus ir bendrovės teikiamas paslaugas, matyt, visa tai buvo skirta sukurti patikimumo įspūdžiui.
Tačiau pradėjus domėtis šiuo tyrimu išsamiau paaiškėjo, kad vieninteliai kontaktai, kuriais galima pasiekti bendrovę, buvo keli elektroninio pašto adresai. Be to, joje pateikiamos darbuotojų nuotraukos buvo pavogtos iš vienos Prancūzijos bendrovės tinklalapio. BBC žurnalistams susisiekus su pastarąja, ji neturėjo nė menkiausio supratimo apie „AptiQuant“ ir jos tyrimą. Galop, nors bendrovė teigė veikianti nuo 2005 metų, jos svetainė buvo įkurta vos prieš mėnesį.
Nepaisant to, šią svetainę įkūrusiems ir melagingą žinią paskleidusiems anoniminiams apsimetėliams netrūksta humoro jausmo – šiandien jie „AptiQuant“ naujienų skiltyje paskelbė, kad už pasaulinio susidomėjimo sulaukusį tyrimą jie „Internet Explorer“ vartotojų buvo paduoti į teismą. Jų teigimu, bendrovei nėra ko bijoti, nes ji remiasi mokslinio tyrimo įrodymais, teismo sprendimas būtų neabejotinai palankus jai, o „Internet Explorer“ vartotojai save įstumtų į dar prieštaringesnę padėti.
Iš visos šios istorijos galima daryti vieną neabejotiną išvadą – sumaniai parengtoms apgavystėms internete nėra atsparūs jokios naršyklės vartotojai.