Jeigu jūsų „Facebook“ draugų sąraše yra keli šimtai žmonių, dalis jų tėra paprasčiausia statistika. Mat maksimalus žmonių skaičius, su kuriais socialinių tinklų vartotojas gali palaikyti ryšį, siekia 150. Tokį skaičių nustatė JAV Indianos universiteto mokslininkai.
Tyrimo metu mokslininkai išanalizavo daugiau kaip 3 mln. „Twitter“ žinučių paslaugos vartotojų aktyvumą per ketverius metus ir pastebėjo, kad pradėję naudotis šia paslauga, žmonės nuolatos didindavo savo virtualių pažįstamų ratą iki tam tikros ribos, kuri sudarė apie 150 vartotojų. Tie, kurie iš pradžių viršydavo šią ribą, vėliau virtualių adresatų skaičių sumažindavo arba palaikė aktyvius ryšius tik su kai kuriais savo pažįstamais. Abiem atvejais šis skaičius nebuvo didesnis už minėtą ribą.
Vis dėlto tokios žmogiškųjų ryšių ribos nėra jokia naujiena. Oksfordo universiteto evoliucinės antropologijos profesorius Robinas Dunbaras dar 1990 metais nustatė, kad žmogus vienu metu palaikyti ryšius su ne daugiau kaip 150 kitų individų. R. Dunbaro teigimu, su didesniu skaičiumi žmogiškųjų ryšių tiesiog nepajėgia „susidoroti“ žmogaus smegenys.
R. Dunbaras savo išvadą pagrindė kur kas gilesniais tyrimais negu Indianos universiteto mokslininkai. Šis mokslininkas analizavo įvairias žmonių grupes pradedant ankstyvosiomis rinkėjų ir medžiotojų gentimis ir baigiant šiuolaikinėmis verslo organizacijomis. Pagal tai jis nustatė, kad socialinė grupė gali funkcionuoti efektyviai tik tada, kai jos narių skaičius neviršija 150 narių. Didesnėse socialinėse grupėse ryšiai tarp jų narių linkę trūkinėti, tokios grupės greitai pavirsta keliomis mažesnėmis grupelėmis.
Dar vienas R. Dunbaro pastebėjimas rodo, kad moterims virtuali erdvė palaikyti ryšiams gali būti naudingesnė negu vyrams. Joms palaikyti tvirtus ryšius užtenka bendravimo, o vyrams tam reikalinga dar ir bendra veikla.
Šios mokslininkų išvados apie draugų ribą sutampa ir su socialinio tinklo „Facebook“ statistika, kurio vartotojas vidutiniškai turi apie 130 virtualių ryšių. Tačiau įdomu tai, kad Lietuvoje „Facebook“ vartotojai šį vidurkį gerokai viršija. Lietuvis „Facebook“ svetainėje vidutiniškai turi daugiau kaip 200 virtualių draugų. Vadinasi, bent ketvirtadalis iš jų yra „netikri“.
Aišku, tokį skirtumą greičiausiai paaiškina pakankamai jaunas „Facebook“ vartotojų amžius Lietuvoje ir gana nesena šio socialinio tinklo istorija Lietuvoje. Tačiau jei iki šiol šiek tiek išgyvenote, kad klasiokas, kursiokas ar kolega savo „Facebook“ sąraše turi 300 draugų, kai pas jus jų tėra koks 100, galite lengviau atsikvėpti – pusė jo draugų yra visai jam ne draugai.