Ar P2P keitimasis bylomis yra blogai? Ar tai nelegalu? Ir tai kriminalinis nusikaltimas? Galbūt iš pirmo žvilgsnio galima pasakyti, kad „taip“. Tačiau niekas nepasakė, kokiais būtent failais vyksta keitimasis: tiesiog keitimasis bylomis apskritai. Ir tai visai kita istorija.
Turbūt tenka tik dėkoti, kad dar negyvename pasaulyje, kur P2P uždraustas nuo A iki Z. Vis tik viena šalis jau ėmėsi žingsnių prieš nelegalius bylų mainus ir P2P apskritai. Naujosios Zelandijos parlamentas priėmė įstatymą, nukreiptą prieš internetinį piratavimą. Jame numatyta, kad P2P keitimasis bylomis yra nelegalus, o pažeidusiems įstatymus gali būti atjungtas interneto ryšys. Įstatymas įsigalios nuo 2011 m. rugsėjo mėnesio, tačiau kolkas negalios mobiliems tinklams, kurie tokios draudimo sulauks nuo 2013 metų spalio mėnesio.
Įstatymas numato, kad pažeidėjai gali būti nubausti iki 15 tūkst. N. Zelandijos dolerių bauda (~30000 Lt), kurie turės būti sumokėti autorinių teisių savininkui, o jei dar to neužteks, nusikaltėliams iki 6 mėnesių galės būti atjungtas interneto ryšys.
N. Zelandijos prekybos ministras Simon Power teigia, jog autorių teisių pažeidimai interneto erdvėje padaro didžiulę žalą kūryba užsiimančiai pramonei, tad šis įstatymas skirtas apriboti panašių nusikaltimų darymą, suteikiant efektyvesnius autorių teisių apsaugos įrankius jų savininkams.
Įstatymas tikrai drastiškas. Toks N. Zelandijos sprendimas gali tapti precedentu, priimant panašius P2P draudžiančius teisės aktus kitose šalyse.
Natūralu, kad ne tik pačioje N. Zelandijoje, bet ir už jos ribų pasipylė kaltinimai nesupratimu, kas tai yra keitimasis bylomis bei internetas apskritai.