Interneto ir mobiliųjų technologijų saugumo kompanija „AVG Technologies“ pastebi, jog pastaruoju metu smarkiai padaugėjo programišių atakų prieš socialinį tinklą „Facebook“ ir išmaniųjų telefonų operacinę sistemą „Android“.
Trečiadienį paskelbtoje pirmojo ketvirčio ataskaitoje AVG pastebi, jog per pirmus tris šių metų mėnesius smarkiai padaugėjo atakų prieš „Facebook“, o per pastaruosius 12 mėnesių jų skaičius išaugo net tris kartus, rašo Techcrunch.com. Kompanija taip pat pastebi, jog smarkiai daugėja atakų prieš išmaniųjų telefonų vartotojus, ypač tuos, kurie turi įrenginius su „Android“ operacine sistema. AVG teigimu, ši sistema dažniau tampa taikiniu dėl to, kad yra paremta atviru kodu, vartotojams nesunku diegti naujas programas, o tai atveria duris programišiams įdiegti kenkėjišką kodą.
AVG nustatė, kad pirmąjį šių metų ketvirtį 0,2 proc. atsisiųstų „Android“ programų buvo kenkėjiškos.
Saugumo specialistai teigia, jog viena pagrindinių atakų skaičiaus augimo priežasčių – didėjantis populiarumas.
„Socialinio tinklo „Facebook“ populiarumas turi savo kainą. Virtualūs nusikaltėliai dažniausiai taikosi į populiariausias programas ar paslaugas, kurias naudoja dauguma interneto vartotojų. „Facebook“ atveju užkratas gali pasklisti itin plačiai. Socialiniai tinklai tapo interneto nusikaltėlių rojumi. Vidinis žmonių pasitikėjimas „draugais“ šiuose tinkluose palengvina nusikaltėlių darbą“, – skelbia AVG. Bendrovės duomenimis, maždaug 42 proc. nustatytų kenkėjiškų programų šiame socialiniame tinkle buvo susiję su „Facebook“ programėlėmis.
„Facebook“ vartotojai dažnai raginami atlikti kelių pakopų „apklausas“ ir spausti tam tikrus mygtukus tam, kad pamatytų sudominusį vaizdo įrašą ar nuotrauką. Dažnai kurioje nors „apklausos“ vietoje vartotojai iš tiesų paspaudžia ne mygtuką, kaip jiems atrodo, o ant jo viršaus esantį peršviečiamą „GIF“ paveikslėlį su nuoroda. Ji aktyvuoja įskiepį, kuris ant vartotojo sienos parašo, esą šis „mėgsta“ nuorodą ir ragina draugus taip pat ją paspausti. Tiesa, dažniausiai tai ir būna šios kenkėjiškos programos tikslas – kuo plačiau pasklisti tam, kad pritrauktų daugiau „gerbėjų“, o ne pažeistų kompiuterį.
AVG taip pat pastebi, kad nuorodų trumpinimo puslapis Bit.ly vis dažniau yra naudojamas skleisti brukalams (angl. spam).