Hanoveryje vykstančioje parodoje „CeBIT 2011“ bendrovės „Lenovo“ ir „Tobii Technology“ demonstruoja žvilgsniu valdomą nešiojamąjį kompiuterį.
Pasak gamintojų, šiuo metu yra pagaminta bandomoji 20 tokių kompiuterių partija, skirta naujosios valdymo sąsajos pristatymui ir populiarinimui, pranešė „Engadget.com“.
„CeBIT 2011“ lankytojams demonstruojamą nešiojamąjį kompiuterį valdo „Windows 7“ operacinė sistema. Jis yra šiek tiek didesnis ir sunkesnis už serijinius „Lenovo“ nešiojamuosius, nes apatinėje ekrano dalyje įrengtas specialus infraraudonųjų spindulių daviklis, sekantis žmogaus akių judesius ir labai tiksliai fiksuojantis, į kurią ekrano vietą žiūrima. Tam naudojamos specialios kameros, atpažįstančios infraraudonosios šviesos atspindį akies tinklainėje.
Šis daviklis suteikia galimybę akimis tarsi slinkties mygtukais „persukinėti“ dokumentus kompiuterio ekrane, perjunginėti reikiamų programų langus, aktyvuoti reikiamas funkcijas sukoncentravus dėmesį į virtualius mygtukus ir kitas valdymo priemones.
Pasak Švedijos bendrovės „Tobii Technology“, sukūrusios šią neįprastą sąsają, ji nėra skirta pakeisti tradicinius kompiuterių manipuliatorius – klaviatūrą ir pelę. Priešingai, valdymas žvilgsniu išplečia ir papildo turimas galimybes: esą taip darbas kompiuteriu tampa žymiai greitesnis ir intuityvesnis.
Dirstelėjus žemyn šio nešiojamojo kompiuterio ekrane parodoma užduočių juosta, užlaikius žvilgsnį prie kokio nors žodžio aktyvuojamas jo reikšmę pranešantis virtualus žodynas, kompiuteriniuose žaidimuose galima žvilgsniu nutaikyti ginklą į priešininką. Pasak „Engadget“, žvilgsnio sekimo sistema yra gana tiksli: pavyzdžiui, žaidžiant žaidimą, kuriame reikia naikinti į Žemę atlekiančius asteroidus, akimis buvo galima „šaudyti“ į vos kelių pikselių pločio objektus.
„Tobii Technology“ tikisi per artimiausius 2 metus pradėti šios technologijos komercializavimą. Žvilgsnį fiksuojantis daviklis ateityje turėtų tapti mažesnis ir tikslesnis, siekiama sumažinti ir jo kainą.
Tiesa, prie kompiuterio valdymo žvilgsniu teks priprasti: šios sąsajos ypatumai priklauso nuo kiekvieno vartotojo įgūdžių, tačiau kurį laiką pasitreniravus ir „apmokius“ sistemą, kad ji veiktų tiksliai taip, kaip nori į monitorių žvelgiantis žmogus, problemų kilti neturėtų, sakoma pranešime.