Geografinių informacinių sistemų (GIS) lyderė UAB „Hnit-Baltic Geoinfoservisas“ (HB-GIS) kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) Informacijos sistemų katedra sukūrė ir įdiegė Valstybės miškų kadastro informacinę sistemą (MKIIS), skirtą centralizuotai kaupti, apdoroti, analizuoti ir teikti duomenis apie Lietuvos miškų ūkį.
Projektą inicijavo LR Aplinkos ministerija, o MKIIS specifikaciją parengė miškų valstybės kadastro tvarkymo įstaiga – Valstybinė miškotvarkos tarnyba (VMT). „Šis projektas turi nepaprastai didelę svarbą Lietuvos miško ūkiui – dabar duomenys apie Lietuvos miškus kokybiškai atnaujinti ir pateikiami žymiai operatyviau. Tai pajus kiekvienas miško savininkas, miškus prižiūrinčios valstybinės institucijos: sparčiau vyks miško projektų rengimas, valdų registravimas, miško kirtimų kontrolė, miškų apskaita ir kiti darbai“, – sako Andrius Kuliešis, VMT direktorius.
590 tūkst. Lt kainavusio ir 1,5 metų trukusio projekto metu į MKIIS integruoti išsamūs duomenys apie medynų rūšynę sudėtį, jų amžių, sukauptą medienos tūrį ir visus miškotvarkos procesus – pradedant miško sklypų būkle, kirtimų valdymu ir baigiant informacija apie Raudonosios knygos objektus (saugomų augalų ir gyvūnų rūšis) miškuose. Šiuos duomenis miškų savininkai gaus nemokamai ir galės naudoti nustatant tikslią savo miško valdos vertę bei tinkamai vykdant ūkinę veiklą joje.
„Sistema bus naudinga ne tik miškų savininkams, bet ir miškų kadastrą tvarkantiems specialistams – įdiegus naujausias informacines ir GIS technologijas, sukurti įrankiai žemėlapių redagavimui, spausdinimui, aprašomosios informacijos suvedimui, ataskaitų sudarymui“, – sako Liubov Sverdan, HB-GIS projektų vadovė. Šiuo metu MKIIS jau naudoja VMT ir Valstybinis miškotvarkos institutas – dirbdami su sistema, jie tuo pačiu gali stebėti bei keisti žemėlapyje matomų objektų grafinius ir aprašomuosius (tekstinius) duomenis.
Per 2006 m. planuojama išplėsti MKIIS, suteikiant galimybę miškų kadastro duomenis internetu teikti regionų aplinkos apsaugos departamentams, miškų urėdijoms, valstybės valdymo, mokslo, mokymo ir tyrimo institucijoms, miško savininkus konsultuojančioms visuomeninėms organizacijoms bei plačiajai visuomenei. Internete bus pateikta miškų statistika, miško masyvų ir kvartalų išdėstymo schemos, miškų grupių ir valstybinės reikšmės miškų kirtimo bei apželdinimo projektai.
Miškotvarkos GIS srityje HB-GIS dirba nuo 1995 m. Lietuvoje HB-GIS klientai yra šios valstybinės ir privačios organizacijos: Lietuvos valstybinis miškotvarkos institutas, Vilniaus, Panevėžio, Telšių, Zarasų ir kt. miškų urėdijos; Latvijoje – „Latvijas valsts meži, VAS“, „Latvijas Finieris, AS“ ir kt.