2005 m. gruodžio 1 d. Europos Komisija paskelbė, kad 2005 m. gruodžio 7 d. galima pradėti naudoti „.eu“ aukščiausiojo lygio domeną, leidžiantį įmonėms, viešosioms įstaigoms ir piliečiams pasirinkti visos Europos interneto adresą savo tinklalapiams ir elektroninio pašto adresams. Sukurdama „.eu“ povardį, Europos Komisija įgyvendina savo pažadą, duotą 2000 m. Europos Vadovų Taryboje, Europos informacinę visuomenę įtvirtinti žiniatinklyje.
„.eu“ domeno povardis suteikia galimybę vartotojams parodyti, kad jie veikia visoje Europoje. Jis papildo, bet nepakeičia šalių kodų, pavyzdžiui, Prancūzijos „.fr“, Lenkijos „.pl“ arba Jungtinės Karalystės „.uk“. Per keturių mėnesių vadinamąjį saulėtekio laikotarpį Europos Sąjungoje įsikūrę ankstesnių teisių turėtojai, įskaitant įmones, galės kreiptis dėl domenų vardų registravimo. Nuo 2006 m. balandžio 7 d. registras priims prašymus iš visuomenės.
„Tikiuosi, kad Europos aukščiausiojo lygio domenas „.eu“ taps beveik tiek pat svarbus kaip ir „.com“ - sakė Viviane Reding, Komisijos narė, atsakinga už informacinę visuomenę ir žiniasklaidą. „Įmonėms „.eu“ padės plėsti rinkas kartu apsaugodamas jas pagal ES teisę nuo kibernetinės erdvės piratų. Piliečiams „.eu“ adresas gali padėti populiarinti asmeninį, mokyklos, universiteto ar klubo tinklalapį visoje Europos Sąjungoje. Todėl naujasis Europos aukščiausiojo lygio domenas suteikia išskirtinę galimybę šiuolaikinei tarptautinei elektroninei rinkodarai.“
„.eu“ - naujasis aukščiausiojo lygio domenas
Domeno vardas naudojamas kompiuteriui ar tinklui internete nustatyti. Pavyzdžiui, tai gali būti europa.eu ir elektroninio pašto adreso dalis, einanti po simbolio @. Aukščiausio lygio domenai (angl. Top Level Domains (TLDs) sudaro tarptautinės interneto domenų vardų sistemos pagrindą. Tai domeno povardžiai, kurie yra skirstomi į dvi pagrindines kategorijas:
- Bendrieji ALD (angl gTLDs), nesusiję su jokia valstybe, pavyzdžiui, „.com“, „.org“, „.net“ ir „.int“.
- Valstybių kodų ALD (angl. ccTLDs), pavydžiui, „.uk“, „.fr“, „.de“ ir pan.
„.eu“ domeno vardo registravimas
„.eu“ aukščiausiojo lygio domeną tvarko ir valdo privatus pelno nesiekiantis registras „EURid“ , kurį pasirinko Europos Komisija, paskelbusi atvirą konkursą. Pasinaudodamas plačiu akredituotų registratorių tinklu, „EURid“ registruos prašymus domeno vardui gauti. Užregistruoti domeno vardą galima tik kreipiantis į vieną iš šių akredituotų registratorių. Registratorių ir kalbų, kuriomis siūloma registracija, sąrašą galima rasti šiame tinklalapyje: http://list.eurid.eu/registrars/.
Iš pradžių dėl „.eu“ vardų registravimo galės kreiptis tik prekių ženklų turėtojai ir viešosios įstaigos (nuo 2005 m. gruodžio 7 d. iki 2006 m. vasario 6 d.). Vėliau ta galimybe galės pasinaudoti kitų „ankstesnių“ teisių turėtojai, pavyzdžiui, užregistruotą pavadinimą turinčios bendrovės ar identifikacijos numerį turinčios įmonės (nuo 2006 m. vasario 7 d. iki balandžio 6 d.). Pagaliau nuo 2006 m. balandžio 7 d. bet kas, įsikūręs Europos Sąjungoje, galės kreiptis dėl „.eu“ domeno vardo registravimo.
Per pradinį 4 mėnesių laikotarpį ir vėliau gautiems prašymams bus taikomas prašymo padavimo eiliškumo principas. Todėl, jei ankstesnę teisę į tą patį vardą turi du besikreipiantys subjektai, registras užregistruos anksčiau gautą prašymą. Tas pats principas bus taikomas nuo 2006 m. balandžio 7 d., kai registras taps prieinamas visiems.
Papildoma informacija
- Pradinis „EURid“ puslapis..
- Sprendimai dėl „.eu“, kuriuos priima Interneto korporacija paskirtiems vardams ir skaičiams (angl. Internet Corporation For Assigned Names and Numbers, ICANN).
- Europos Komisijos informaciniai biuleteniai apie „.eu“.