Filtrai, turintys neleisti vaikams prisijungti prie suaugusiųjų puslapių, nesuveikia dažniau nei 20 proc. laiko, perspėja Europos Komisija. Paplitusi filtravimo programinė įranga leidžia jaunuoliams pasiekti jiems žalingus interneto puslapius, rodo tyrimas.
„Vis dar yra mažiausiai 20 proc. šansų, kad vaikai gali pasiekti interneto puslapius su jiems netinkančia medžiaga. Ypač lengvai pasiekiami puslapiai, kur jaunuoliai skatinami save žaloti: pavyzdžiui, puslapiai, skatinantys anoreksiją, savižudybes arba susiluošinimą“, – pranešama tyrime.
Taip pat tyrime paaiškėjo, kad Didžiojoje Britanijoje gyvenantys tėvai imasi aktyvių veiksmų blokuodami suaugusiųjų puslapius dažniau negu bet kurioje kitoje Europos šalyje gyvenantys tėvai. Iš viso 54 proc. britų teigė naudojantys tėvų kontrolės arba kitokius blokuojančius ar internetą filtruojančius įrenginius. Iš viso Europos vidurkis siekia 33 proc. – tiek europiečių rūpinasi, kad jų atžalos nepasiektų netinkamų interneto erdvių.
Arčiausiai Jungtinės Karalystės yra airiai, kur vaikų saugumu internete rūpinasi 48 proc. tėvų. Prancūzijoje šis skaičius siekia 44 proc., Nyderlandų karalystėje ir Belgijoje – 36 proc., Austrijoje – 33 proc., Italijoje – 30 proc., Ispanijoje – 28 proc., Vokietijoje – 25 proc., Graikijoje – 24 proc., Norvegijoje – 19 proc., Vengrijoje – 18 proc., Danijoje – 14 proc., o Rumunijoje – tik 9 proc.
Tyrimas taip pat perspėja, kad nors didžioji dalis tirtos programinės įrangos įgalina tėvus užblokuoti interneto prieigas, rinkoje žinoma vos keletas produktų, efektyviai filtruojančių taip vadinamųjų „web 2.0“ turinį, pavyzdžiui, socialinius tinklapius ir blogus. Vos keletas produktų gali filtruoti interneto turinį mobiliuosiuose telefonuose ir žaidimų valdymo pultuose.
Tyrime buvo analizuojamos 26 rūšių tėvų kontrolės programinė įranga. Trys iš jų buvo skirtos žaidimų kompiuteriams ir dvi mobiliesiems telefonams.
Europos Komisija savo pranešime teigė: „Tokio tyrimo paviešinimas pasitarnauja keliant supratimą dėl vaikų apsaugos nuo tam tikro interneto turinio svarbumo ir leidžiant tėvams suvokti, kad ne visa programinė įranga yra patikima.“