Per kelis pastaruosius mėnesius pasauliniame interneto tinkle elektroniniu paštu platinamų brukalų kiekis sparčiai sumažėjo.
Nuo praėjusių metų rugpjūčio mėnesio brukalų skaičius sparčiai krito. Viena internetinių apsaugos sistemų kompanijų praneša, kad rugpjūčio mėnesį per dieną buvo išsiunčiama iki 200 milijardų brukalų tipo laiškų, o gruodžio mėnesį tik 50 milijardų per dieną.
Kompanijos „Symantec“ analitikas Paulas Woodas sako, kad trys didžiausios brukalus platinančios virusų sistemos sumažino savo veiklą, tačiau kaip jis sako, „nėra žinoma kodėl“.
Didžioji dalis internete plintančių brukalų yra platinami „botnet“ tipo virusais. Vienu metu vienas „botnet“ virusas, žinomas „Rustock“ vardu, buvo atsakingas už 47 procentus visų tinkle esančių brukalų. Gruodžio mėnesį „Rustock“ buvo atsakingas tik už 0,5 procento.
Tuo pačiu metu kiti du brukalų šaltiniai – „Lethic“ ir „Xarvester“ taip pat sumažino savo veiklą. „Symantec“ analitikas tvirtina, kad „Rustock” galėtų ir toliau kontroliuoti didžiąją brukalų kiekio dalį, tačiau dėl kažkokių priežasčių to nedaro.
Vienas iš galimų paaiškinimų yra tas, kad brukalus užsakančios kompanijos šiuo periodu persigrupuoja ir ruošia naujas strategijas bei kampanijas. „Websense“ komapnijos atstovas Carlas Leonardas sako, kad brukalų platintojai pirmiausia ieško pelno. Jis sako: „Jei brukalų reklamos kompanijai neatneša pelno, jie gali sau leisti sulėtinti tempą ir pagalvoti apie naujas strategijas.“
P. Woodas taip pat tvirtinta, kad brukalų skaičiaus mažėjimą įtakojo ir efektyvios antivirusinės programos. Taip pat pastebėta, kad brukalų platintojai apleidžia elektroninio pašto nišą ir persikelia ten, kur šiuo metu interneto vartotojų yra daugiausia – tai socialiniai tinklai „Facebook“ ir „Twitter“. Gruodžio mėnesį nemažai „Twitter“ profilių buvo „užgrobti“ ir jiems išplatinta brukalų tipo reklama, reklamuojanti dietines piliules. C. Leonardas sako: „Jau seniai prognozavome, kad brukalų sumažės arba jie persikels į kitą nišą. Tačiau, kol brukalų gamintojai gaus pelną, tol ši problema egzistuos. Kol kas neturime jokių įrodymų, kad brukalų platinimo verslas būtų nepelningas.“