Klausimas: Kokie bus virusai po kelerių metų? Ką jie atakuos ir kaip antivirusinių programų gamintojai kovos su kenkėjais? Atsako: Specialiai „Delfi“ iš Rumunijos atsako Bogdan Dumitru, „BitDefender“ technikos vadovas.
Pastebime, kad nusikalstama veikla – kenkėjų kūrimas – jau tapo atskira industrijos šaka, kuri, kaip ir visi verslai, siekia dirbti pelningai. Todėl kibernetiniai nusikaltėliai stiprina ir plėtoja savo taikomus metodus ir priemones. Pavyzdžiui, tam, kad apeitų apsaugos sistemas, kurios virusus atpažįsta pagal jų kodą, sukčiai pradėjo kurti kenkėjus, kurių kodas lengvai ir dažnai pakeičiamas (kartais net keletą kartų per dieną). Šiandien nusikaltėliai jau yra sukūrę galimybes šiuos kodus keisti automatizuotai.
Tokių nuolat tobulinamų grėsmių elektroninėje erdvėje pastaraisiais metais daugėjo geometrine progresija. Atitinkamai buvo tobulinamos ir prevencinės apsaugos technologijos – euristinės ir elgesio, kurios sugeba pačios atpažinti, ar programa, su kuria susiduriama pirmą kartą, turi kenkėjiškų bruožų. Pavyzdžiui, „BitDefender“ yra sukūrusi euristinius bylų tikrintuvus ir brukalų (angl. spam) filtrus, kurie atpažįsta kenkėjus remdamiesi jų skiriamaisiais bruožais: elgsena, kodo struktūra ir kitais kriterijais.Šios technologijos padėjo žymiai sumažinti laiką, per kurį vartotojai jau būna apsisaugoję nuo kenkėjų ir akivaizdžiai apsunkino darbą kenkėjų kūrėjams.
Kalbant apie ateities virusus, galima tikėtis, kad kibernetiniai nusikaltėliai savo piktiems tikslams sieks dar labiau išnaudoti kompiuterinių programų pažeidžiamumą. Tokių pavyzdžių turime ir šiandien – visai neseniai „BitDefender“ specialistai aptiko Trojos arklį, kuris apsimeta „Mozilla FireFox“ naršyklės įskiepiu (angl. plug-in) ir vagia prisijungimo prie daugiau nei 100 interneto bankinių sistemų duomenis.
Mūsų kompanijos specialistų vertinimu, didelis dėmesys ateityje turi būtų skiriamas žiniatinklio 2.0 (angl. web 2.0) sprendimų saugumui, ypač – socialinių tinklų. Jau dabar pastebima tendencija, kad socialiniai tinklai ir jų vartotojai vis dažniau tampa nusikaltėlių atakų objektu. Pastaraisiais mėnesiais pasirodė nauja garsiojo „KoobFace“ kompiuterių kirmino atmaina, kuri nusitaikiusi ne tik į „Facebook“, „MySpace“ ir „Twitter“ naudotojus, bet taip pat siūlo vartotojui įsigyti klastingas netikras antivirusines programas „Personal Antivirus“ ar „Antivirus 2009”.
Galima prognozuoti, kad jau kitąmet – 2010 metais, daugės pavojų interneto debesyje (angl. in the cloud) principu veikiančioms paslaugoms, leidžiančioms naudotis įvairiomis programomis internete. Tačiau ir prieš tokius kenkėjus antivirusinių programų gamintojai ruošiasi – „BitDefender“ jau yra sukūrę kovos priemonių – specialius apsauginius įskiepius, skirtus populiariausioms interneto naršyklėms, kurie apsaugo nuo pavojų, kylančių naudojantis paslaugomis internete.
Galiausiai, bet ne mažiausiai svarbios yra į mobiliuosius išmaniuosius įrenginius nutaikytos grėsmės. Manyčiau, kad ateityje sulauksime ištisos kenkėjų kartos, kuri atakuos prie interneto prisijungusius mobiliuosius įrenginius. Šis pavojus bus itin aktualus didelėms rinkoms, tokioms kaip Kinija, Pietų Afrikos Respublika, kur jau 2010 metais 40 proc. gyventojų ketina įsigyti mobiliuosius įrenginius, turinčius sparčiojo interneto galimybę. Per šiuos įrenginius vartotojai naršys po internetą, į juos siųsis programas, skaitys naujienas, seks tinklaraščius, žais interneto žaidimus. Labai tikėtina, kad kenkėjų kūrėjai orientuosis ne tik į konkrečias mobiliųjų telefonų operacines sistemas, bet ir bandys plisti per trečiųjų šalių sukuriamas programas (išnaudos jų pažeidžiamumą), kurias vartotojas pats parsisiųs į savo mobilųjį išmanųjį telefoną.
Pasak „BitDefender“ platintojų Lietuvoje, bendrovės „Atviros informacinės sistemos“ pardavimų vadovo Dariaus Černeckio, galima prognozuoti, kad ateityje gali daugėti ir specializuotų virusų. 2009-aisiais išvydome pirmąją į bankomatus nukreipto viruso bangą. Be abejo, sukurti tokį virusą reikėjo gerai pažinoti bankomatų sistemas, jų apsaugą ir žinoti kaip ją apeiti. Tokių specializuotų virusų gali daugėti – pavyzdžiui, atsirasti kenkėjai, kurie taikysis pakenkti elektroninėms balsavimo sistemoms (pvz. politinių rinkimų, asmens ar kt.). Turint omenyje, kad balsavimo internetu galimybę ilgainiui turėsime ir mes, būtina užtikrinti jų saugumą. Todėl saugumo sprendimų plėtojimas profesionaliems antvirusinių programų gamintojams, tokiems kaip „BitDefender“ ar kitiems, yra nesibaigiantis uždavinys.