Klausimas: Naudojuosi nemokama antivirusine programa ir dar neteko užsikrėsti virusu. Kodėl turėčiau įsigyti mokamą programą? Atsako: Andrius Šaveiko, „Atviros informacinės sistemos“ saugumo ekspertas.
Pagrindinis skirtumas tarp mokamų ir nemokamų programų yra jų teikiamos apsaugos patikimumas. Įvairūs tyrimai rodo, kad nemokamos antivirusinės programos paprastai sugeba aptikti 60 proc. kompiuterių kenkėjų, o mokamų rezultatai žymiai geresni – 99 proc. ir daugiau.
Jeigu panagrinėtumėme nemokamas antivirusines programas, matytumėme, kad paprastai jos siūlomos dviem atvejais:
- Kai gamintojas siekia išpopuliarinti naujai sukurtą antivirusinę programinę įrangą. Geriausias būdas tai padaryti – pasiūlyti vartotojams programa naudotis nemokamai. Tačiau įprasta, kad kai susiformuoja platus vartotojų ratas, kai ištobulinama ir pati programa, ji tampa mokama.
- Kai nemokamai siūloma naudotis supaprastinta savo mokamo produkto versija. Paprastai tokia nemokama antivirusinė programa siūlo bazinę kompiuterio apsaugą, turi menką funkcionalumą, gali rečiau pateikti informaciją apie naujausius virusus. Jeigu vartotojas nori patobulinti savo kompiuterio apsaugą, jam jau tenka pirkti pilnavertį mokamą produktą. Tad ir šiuo atveju nemokama versija yra reklama, kuria siekiama privilioti vartotojų, o paskui jiems parduoti mokamą programą.
Pastebima, kad mokamų antivirusinių programų gamintojai daugiau investuoja į saugumo technologijų tobulinimą. Pavyzdžiui, pažangios programos kompiuterių kenkėjus gali aptikti ne tik pagal jų aprašus, bet ir naudoja euristinę technologiją – kai virusai identifikuodami pagal jų elgseną. Tai efektyvi priemonė apsisaugoti nuo naujų virusų, iki išleidžiami tų virusų aprašai.
Mokamose programose jau galima rasti naujų saugumo galimybių. Verta paminėti kelias jų: „smėlio dėžės“ (angl. sand box) bei „saugumo debesyje“ (angl. in the cloud security) technologijas. Aktyvavus „smėlio dėžę“ galima nesibaiminant atidaryti įtartinus failus – programa sukuria saugią aplinką ir net jeigu failas yra apkrėstas, jis sistemos nepaveiks.
Ateities technologija vadinama ir „saugumas debesyje“. Šią technologiją turinti programa tikrina failą remdamasi ne kompiuteryje, o interneto duomenų bazėje, „debesyje“, esančiais įrašais (joje yra sudaryti baltieji ir juodieji programų sąrašai). Ji naudinga tuo, kad naujausius kenkėjų aprašymus gauna per 40 sekundžių, kai įprastu būdu parsisiunčiant atnaujinimus, geriausiu atveju jie vartotoją pasiekia po 2-4 valandų, o nemokamose programose, kartais ir tik po kelių dienų.
Žinoma, yra vartotojų, kuriems pakanka nemokamų versijų. Tačiau jeigu užpuola pavojingesnis ar klastingesnis virusas, nemokamos programos dažniausiai yra bejėgės.