Palydovų paleidimas yra labai triukšmingas. Vibracija ir triukšmas gali paversti jį beverčiu dar prieš pasiekiant orbitą, tad mokslininkai skiria daug laiko sudėtingoms kompiuterinėms imitacijoms, padėsiančioms apsaugoti jautrų kosminį laivą. Dabar naujasis superkompiuteris, kuris šią savaitę pradės veikti Japonijoje, dar labiau patikslins imitacijas. Japonijos aerokosminių tyrimų agentūra („Japan Aerospace Explorations Agency“) trečiadienį iškilmingai pristatė „Fujitsu FX1“ kompiuterį, turintį 3 008 mazgus, iš kurių kiekvienas turi 4 branduolių „Sparc64 VII“ mikroprocesorių. Mechanizmas turi 94 terabaitus atminties ir teoriškai gali atlikti iki 120 „teraflop“ („teraflop“ yra trilijonas slankiųjų operacijų per sekundę). Eksploatuojant standartinį „Linpack“ etaloną, jis pasiekė aukščiausią 110,6 „teraflop“. Tai leidžia laikyti jį ne tik pačiu galingiausiu mechanizmu Japonijoje, bet ir efektyviausiu superkompiuteriu pasaulyje. Aukščiausia jo eksploatavimo riba – 91,2 proc. teorinės reikšmės ir jis yra pranašesnis už ankstesnį rekordininką, esantį Miuncheno kompiuterių centre „Leibniz Rechenzentrum“. Žemesnę vietą užima kitas „JAXA“ mechanizmas.
Didelį mechanizmo efektyvumą „Fujitsu“ aiškina aukšta techninės įrangos kokybe, sistemoje naudojamu „Parallelnavi middleware“ ir sistemos kūrėjų kompetencija. „Efektyvumas yra 15 kartų didesnis nei anksčiau turėtos sistemos“, - sakė „JAXA“ Techninių skaitmeninių inovacijų centro („Engineering Digital Innovation Center“) direktorius Kozo Fujii, rodydamas naująjį superkompiuterį, esantį „JAXA Chofu“ kosminiame centre („Chofu Space Center“) vakarų Tokijuje. Pagrindinę sistemą sudaro dvi kompiuterių lentynų eilės, o trečioje eilėje yra ne toks galingas mechanizmas „FX1“. Besiribojančiame kambaryje yra „NEC SX-9“ vektorinis kompiuteris, vykdantis specializuotas užduotis, ir atminties įrenginys, papildantis visą sistemą. Prie sistemos yra prijungtas petabaito dydžio atminties diskas ir 10 petabaitų atminties kasetė (petabaitas – tai milijonas gigabaitų). Tarp jų yra daug didelių pramoninių oro kondicionierių, kad kambaryje būtų palaikoma vėsa ir ištraukiamas techninės įrangos sukeltas karštis.
„JAXA“ ketina skirti mechanizmą darbui su imitacijomis, tokiomis kaip akustinis garsas palydovo paleidimo metu. „Yra plačios dažnių juostos - paprastai didžiausi dažniai yra tarp 60 ir 100 hercų - ir mes galime užfiksuoti dažnius tame lygyje. Bet su naujuoju kompiuteriu mes galėsime užfiksuoti 150 ar 200 hercų dažnius, kurie yra per sunkūs dabartiniams kompiuteriams“, - sakė Kozo Fujii.
„JAXA“ iš „Fujitsu“ išsinuomojo mechanizmą penkeriems metams už 10 milijardų jenų (101 milijoną dolerių). Mechanizmą naudos ne tik „JAXA“, bet ir kitos kompanijos, vykdydamos bendrus tyrimus.