Sekmadienį keletas svarbiausių laikraščių pranešė apie Kanados mokslininkų išaiškintą didelę Kinijos šnipinėjimo operaciją, kurios metu buvo įsilaužta į daugiau nei 1 000 kompiuterių 103 valstybėse. Šią informaciją atskleidė „Information Warfare Monitor“, kurį sudaro Otavos mokslinio instituto „SecDev Group“ ir Toronto universiteto „Munk“ tarptautinių studijų centro („Munk Centre for International Studies“) mokslininkai. „Information Warfare Monitor“ buvo įkurtas siekiant ištirti, ar Kinija šnipinėjo Tibeto tremtinius. Mokslinio tyrimo metu buvo atskleista daug platesnio masto operacija, kuriai užbaigti prireikė net dešimties mėnesių.
Laikraštis „Independent“ pranešė apie mokslininkų aptiktą tinklą, apimantį 1 295 kompiuterius Irano, Bangladešo, Latvijos, Indonezijos ir kitų valstybių užsienio reikalų ministerijose bei Indijos, Pietų Korėjos, Indonezijos, Vokietijos ir Pakistano ambasadose. Indijoje, Briuselyje, Londone ir Niujorke esantys Dalai Lamos biurų kompiuteriai taip pat buvo įtraukti į šį tinklą. Pranešimuose rašoma, jog tinklas, pavadintas „GhostNet“, naudojo kenkėjiškas programas, padedančias įsiskverbti į kompiuterius, vykdyti slaptą stebėjimą ir vogti failus. Šios programos galėjo įjungti kompiuteriuose įtaisytą garso ir vaizdo aparatūrą ir stebėti, kas vyksta patalpose. „Šis pranešimas verčia suklusti. Tai yra pagrindinės saugumą griaunančios jėgos. Profesionalios informacijos bendruomenė bei politikai neturi su tuo susitaikyti“, - mokslininkus cituoja dienraštis „Guardian“.
Nors manyta, jog „GhostNet“ tinklas buvo valdomas iš Kinijos kompiuterių, tačiau mokslininkai negalėjo jo susieti su Kinijos valstybinėmis agentūromis. Laikraščiuose taip pat pranešama, kad mokslininkų grupė informavo apie tai įstatymo priežiūros institucijas, tarp jų ir FBI.