Tobula kompiuterių apsauga tapo žymiai realesnė, kai Austrijoje buvo paleistas pirmasis pasaulyje kompiuterių tinklas, naudojantis nepralaužiamą kvantinį duomenų šifravimą, rašo BBC. Austrijos sostinėje Vienoje vykstančioje konferencijoje pristatytas kompiuterių tinklas, jungiantis 6 nutolusias vietoves ir naudojantis standartinius šviesolaidinius kabelius ir kvantinį duomenų šifravimą.
Kvantinis duomenų šifravimas visiškai skiriasi nuo dabar naudojamo įvairių duomenų kodavimo būdų. Įprasti duomenų šifravimo būdai paremti matematinėmis metodikomis, kurias iš išorės yra itin sudėtinga įveikti, tačiau tokia galimybė visuomet egzistuoja turint pakankamus skaičiavimo resursus.
K. Šatūno nuotr. |
---|
Kvantinio šifravimo idėja, kurią prieš 25-erius metus sugalvojo Charlesas Bennettas ir Gillesas Brassardas, remiasi kvantų teorijos dėsniais, kurie iš esmės negali būti pralaužti.
Visos kvantinio saugumo schemos remiasi Heisenbergo principu, teigiančiu, kad neįmanoma tiksliai išmatuoti kvantinės informacijos jos nepakeitus. Dėl to galima sukurti komunikacijos kanalus tarp dviejų taškų, į kuriuos būtų neįmanoma įsiskverbti nepalikus pėdsakų.
Eksperimente naudojamos kvanto dalelės - fotonai, dar vadinami „šviesos atomais“. Itin maži šviesos spinduliai, prilygstantys vienam fotonui, sklinda šviesolaidiniu kompiuterių tinklu, o prie kiekvieno tinklo kompiuterio prijungtas specialus įrenginys, galintis fiksuoti šiuos šviesos elementus.
Iš fotonų sudaromas šifravimo raktas, kuriuo duomenys užkoduojami panašiai kaip ir įprastuose tinkluose. Tačiau bandant perimti informacijos srautus, fotonai sugadinami, kompiuteriai įspėjami apie įsilaužimą ir duomenų perdavimas nutraukiamas.
Be to, eksperimentinis tinklas yra integralus ir jeigu viena jungtis pažeidžiama, informacija nukreipiama kitu kanalu.