Vaizdus apdorojanti programinė įranga gali padėti nustatyti paveikslų autorius pagal jiems būdingus potėpius, rašo „The Economist“. Pasak savaitraščio, kompiuterių galimybės apdoroti sudėtingus grafinius vaizdus tobulėja itin greitai.
Optinėmis sistemomis aprūpinami robotai, kurie gali atpažinti ir paimti daiktus, galingi kompiuteriai skenuoja ir analizuoja žemės ar kosmoso vaizdus, gautus iš palydovų, o dabar juos imta naudoti meno kūrinių klastotėms nustatyti.
Mokslo pasiekimai tiriant paveikslus pasitelkiami nuo seno. Paveikslo amžius nustatomas remiantis dažuose esančiais cheminiais elementais, o Rentgeno spinduliais ieškoma mįslių, slypinčių po paveikslo paviršiumi. Pastaraisiais metais tobulintas ir dar vienas būdas, analizuojantis teptuko judesius ir leidžiantis atpažinti dailininką pagal savitą „rašyseną“.
Elektros ir elektronikos inžinierių instituto mokslininkai neseniai paskelbė tyrimą, kurio metu analizavo Vincento van Gogo paveikslus. Mokslininkai išanalizavo 101 paveikslą, priskiriamą šiam dalininkui ar nutapytą jam būdingu stiliumi. Paaiškėjo, kad 82 iš jų priklausė V.van Gogui, 6 - kitiems autoriams, dar dėl 13 paveikslų autorystės ekspertai kol kas nesutaria.
Iš paveikslų buvo atrinkti 23 darbai, kurie, kaip žinoma, tikrai priklauso V.van Gogui ir žymi įvairius jo kūrybos laikotarpius. Šie paveikslai pasitelkti kompiuterių „apmokymui“ skenuojant ir analizuojant nedidelius jų lopinėlius. Taip programinė įranga nustatė šiam dailininkui būdingus teptuko judesius ir potėpius. Gauti duomenys padėjo sukurti matematinius modelius ir taip patikrinti kitus paveikslus.
Kompiuteriai sėkmingai atpažino V.van Gogo paveikslus, atskyrė keturias žinomas klastotes ir suklydo dėl dviejų ne šio dailininko nutapytų paveikslų. Pasak mokslininkų, gauti rezultatai nėra tobuli, tačiau skatina dirbti toliau. Tolesnei paveikslų analizei ketinama pasitelkti įvairaus ilgio šviesos bangas, pavyzdžiui, ultravioletinius spindulius, kurie suteiktų dar daugiau duomenų.
Vis dėlto ateityje kompiuteriai turės tik patariamąją funkciją, o dėl kūrinio autentiškumo galutinį žodį tars ekspertai žmonės.