15 % europiečių turi vienokią ar kitokią negalią, tad daugeliui jų sunku įskaityti smulkaus šrifto interneto svetainės tekstą arba jie apskritai nežino, kaip atsidaryti interneto svetainę ir naudotis internetinėmis paslaugomis. Nors Europos Sąjunga ir vyriausybių vadovai ne kartą ragino imtis priemonių šiai problemai spręsti, didelės pažangos padaryti nepavyko: daugelyje interneto svetainių taip ir neįdiegtos visuotinai pripažintos naudotojų reikmėms pritaikytos priemonės.
Europos Komisija pradėjo viešąsias konsultacijas dėl tolesnių priemonių, kaip Europos interneto svetaines (visų pirma viešosios valdžios institucijų) padaryti prieinamesnes, ir ragina suinteresuotąsias šalis pareikšti savo nuomonę. Bus konsultuojamasi ir dėl kitų technologijų, pavyzdžiui, skaitmeninės televizijos. Konsultacijos vyks iki 2008 m. rugpjūčio 27 d.
„Prieiga prie interneto svetainių yra labai svarbi daugeliui Europos piliečių, tačiau nemažai jų tokios prieigos neturi dėl negalios. Kol žiniatinklis nėra prieinamas visiems, daugelis žmonių negali pasinaudoti interneto teikiamais privalumais. Šias problemas taip lengva išspręsti – tad kodėl tiek mažai interneto svetainių rengėjų iš tikrųjų jas sprendžia? – klausė už informacinę visuomenę ir žiniasklaidą atsakinga ES Komisijos narė Viviane Reding. – Kuo daugiau žmonių naudosis internetu, tuo daugiau naudos gaus Europos ekonomika ir tuo įvairesnis bus interneto turinys. Todėl raginu interneto svetaines kuriančias bendroves ir viešojo sektoriaus įstaigas imtis ryžtingesnių priemonių, kad žiniatinklis taptų prieinamas visiems. Atsakingieji asmenys neturėtų užmiršti, kad galbūt po kelerių metų ir jiems patiems bus sunku įskaityti tekstą ekrane.“
Europos gyventojų amžiaus vidurkis sparčiai didėja – numatoma, kad iki 2020 m. 25 % visų gyventojų bus vyresni nei 65 metų. Vyresniems žmonėms labai dažnai kyla sunkumų naudojantis internetu: dėl prasto regėjimo jiems sunku įskaityti ekrane rodomą tekstą, o dėl sutrikusios fizinės koordinacijos – valdyti pelę.
Tačiau yra paprastų priemonių, kaip atverti interneto svetaines žmonėms, kurie kitaip negalėtų jomis naudotis, ir taip juos labiau įtraukti į socialinę ir ekonominę veiklą. Taigi žiniatinklio prieinamumas gali būti užtikrintas šiomis priemonėmis:
- padidinti tekstą naršyklėse;
- naudojant pagalbinę programinę įrangą įdiegti ekrane rodomo teksto garsinio pateikimo funkciją;
- sudaryti sąlygas naršyti interneto svetainėse naudojantis klaviatūra, o ne pele.
Prieinamos interneto svetainės dažnai patogesnės naudoti visiems – ne tik neįgaliems naudotojams. Komisijai remiant 1994 m. įkurtas Žiniatinklio konsorciumas nustato bendruosius internetui keliamus reikalavimus, įskaitant Tinklaviečių turinio prieinamumo gaires. Tačiau 2007 m. nustatyta, kad pagal šias gaires tik 5 % viešųjų ir mažiau nei 3 % privačių Europos Sąjungos interneto svetainių yra „visiškai prieinamos“ (MeAC). Kelios valstybės narės (Austrija, Italija, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija ir kitos) ėmėsi veiksmų padėčiai pagerinti, pavyzdžiui, paskelbė viešosioms svetainėms taikomas gaires ir nustatė tikslus. Tačiau tokios iniciatyvos Europos Sąjungoje tebėra pavienės. Naudojant kitus naujus produktus kyla tų pačių prieinamumo sunkumų, kaip ir naudojantis interneto svetainėmis. Pavyzdžiui, dėl suvokimo ir fizinės koordinacijos sutrikimų gali būti sunku naršyti po elektroninį skaitmeninės televizijos programų vadovą.
Pati Europos Komisija savo interneto svetainių „Europa“ prieinamumo problemas ėmėsi spręsti 2001 m., taip pat ėmėsi priemonių prieinamumui užtikrinti. Šiuo metu Komisija bando ekrano skaitytuvus. Jie perteikia tekstą balsu ir (arba) sukuria atnaujinamą Brailio raštu parašytą tekstą, todėl aklieji gali „skaityti“ tinklalapius (ekrano skaitytuvą galite išbandyti http://ec.europa.eu/roaming spustelėję šalia antraštės esančią garsiakalbio piktogramą).
Prasidėjusiose viešosiose konsultacijose bus svarstoma, kokių veiksmų gali imtis valstybės narės, kad žiniatinklis taptų prieinamesnis, ir tikimasi sulaukti nuomonių bendresniais klausimais, susijusiais su informacijos ir ryšių technologijų prieinamumu neįgaliesiems.