Interneto paieškos sistemos per 6 mėnesius turi pašalinti iš savo duomenų bazių privačią informaciją apie savo vartotojus. Tokią rekomendaciją Europos Komisijai pateikė duomenų apsaugos problemas nagrinėjusi ekspertų darbo grupė „Article 29 Data Protection Working Party“, pranešė BBC.
Manoma, kad Europos Komisija pritars šiai rekomendacijai, o reikalavimas jos laikytis gali sukelti teisinius ES susirėmimus su didžiausiomis interneto paieškos sistemomis – „Google“, „Yahoo!“, MSN ir kt.
„Google“ ir „Yahoo!“ asmeninius savo vartotojų duomenis saugo 18 mėnesių, MSN – 13 mėnesių. Nepaisant paieškos sistemų tvirtinimų, kad jos gerbia savo klientų privatumą ir jį gina, EK sudaryta duomenų apsaugos darbo grupė teigia, jog šioje srityje dar trūksta skaidrumo.
Paprastai interneto paieškos sistemos renka ir saugo informaciją apie kiekvieną pateiktą užklausą. Fiksuojamas paieškos raktažodis, laikas, vartotojo IP adresas, naudojama naršyklė ir kita informacija. Tačiau tie vartotojai, kurie naudojasi paieškos sistemos paskyromis (pvz., „Google Account“), bendrovėms apie save suteikia papildomos informacijos, įskaitant paieškų istoriją. Kai kuriais atvejais paieškos sistemos pasitelkia kitas bendroves, galinčias papildyti informaciją apie savo klientų naršymo įpročius ir juos dominančias sritis.
Europos Komisijos sudarytos darbo grupės ataskaitoje tvirtinama, kad paieškos paslaugų internete teikėjų pateikti paaiškinimai, kodėl jie renka ir saugo privačią savo vartotojų informaciją, „yra nepakankami“. Ataskaitos autoriai taip pat pažymi, kad paieškos sistemos neturėtų kaupti asmeninės informacijos, reikalingos vartotojams skirtai reklamai pateikti, jeigu jie patys nėra išreiškę tokio noro. Ekspertų teigimu paieškos sistemos turėtų ištrinti ar paversti anonimiškais visus asmeninius vartotojų duomenis, kai jų nebereikia aiškiai apibrėžtiems ir nustatytiems informacijos paieškos tikslams įgyvendinti. Vartotojams taip pat turėtų būti suteikta teisė pasiekti, patikrinti ir prireikus pataisyti visą paieškos sistemų apie juos surinktą asmeninio pobūdžio informaciją, įskaitant vartotojo profilį ir paieškų istoriją, pažymi BBC.