Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas balandžio 9 d. dalyvavo Kopenhagoje, Danijoje, vykusioje Europos vėjo energetikos asociacijos kasmetinėje konferencijoje (angl. Wind Europe 2025).
Jos metu energetikos ministras Ž. Vaičiūnas susitiko su Latvijos klimato ir energetikos ministru Kaspars Melnis bei Vokietijos Federalinės ekonomikos ir klimato ministerijos generaliniu direktoriumi elektros energetikai Volker Oschmann ir konferencijos metu kartu pristatė planuojamą jūrinės elektros jungties tarp Baltijos valstybių ir Vokietijos projektą.
Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos elektros perdavimo sistemų operatoriai – „Litgrid“, „Augstsprieguma tīkls“ ir „50Hertz“ – pritariant šių šalių ministerijoms susitarė dėl hibridinės jūrinės elektros jungties projekto koncepcijos ir pirmojo žingsnio – socio-ekonominio vertinimo atlikimo – įtraukiant šį projektą į Europos elektros tinklų plėtros planus.
„Norėčiau padėkoti Latvijos ir Vokietijos kolegoms – tiek ministerijų, tiek perdavimo sistemų operatorių lygmeniu – už iki šiol atliktą darbą ir puikų bendradarbiavimą. Lietuva vertina šią jūrinę elektros jungtį kaip vieną svarbiausių projektų, išplėsiančių mūsų rinkų integraciją ir skatinančių atsinaujinančių energetikos išteklių plėtrą, todėl skirsime visą reikiamą dėmesį šiam projektui ir jo parengiamiesiems darbams. Džiugu, kad sutarėme šio projekto paraišką pateikti TYNDP procesui – tai leis šią iniciatyvą įtvirtinti Europos žemėlapyje kaip konkretų infrastruktūrinį energetikos projektą, o TYNDP procesas padės rasti techniškai ir ekonomiškai optimalų regioninį sprendimą“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Susitikime Kopenhagoje patvirtinta, kad gegužės mėnesį elektros perdavimo sistemų operatoriai pateiks bendrą paraišką šiam projektui įtraukti į Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacijos ENTSO-E 2026 metų Dešimties metų elektros tinklų plėtros planą (angl. Ten Year Network Development Plan, TYNDP). ENTSO-E šio TYNDP proceso metu atliks išsamią projekto socio-ekonominę analizę ir įvertins galimas šio projekto naudas.
Projekto koncepcija numato apie 600 km ilgio ir 2 GW galios hibridinę jūrinę jungtį tarp Baltijos šalių ir Vokietijos. Prijungimo taškas Baltijos šalyse galėtų būti Lietuvos arba Latvijos pasienyje – tiksli vieta būtų nustatyta atlikus išsamius techninius tyrimus. Projektas galėtų būti įgyvendintas iki 2035–2037 metų.
Ši jūrinė elektros jungtis padidintų elektros tiekimo patikimumą Lietuvoje, Latvijoje ir Vokietijoje, taip pat atvertų naujas galimybes Baltijos šalims vystyti atsinaujinančių energijos išteklių projektus jūroje ir sausumoje. Taip pat ši elektros jungtis yra vienas iš XIX-osios Vyriausybės programos prioritetų ir vienas svarbiausių veiksnių, padėsiančių užtikrinti ambicingą ir nuoseklią atsinaujinančios energetikos plėtrą Lietuvoje.