Gyventojai, norintys pasikeisti turimus neefektyvius ir taršius šilumos gamybos įrenginius į modernius, vėl galės pasinaudoti valstybės parama. Balandžio 1 d. Lietuvos energetikos agentūra skelbs naują paramos kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
„Modernių šilumos įrenginių nauda yra dvejopa, pirma – jie sudaro sąlygas naudoti daugiau geoterminės ir saulės energijos. Antra – gerokai padidina energijos vartojimo efektyvumą, sutaupo daug energijos, mažina gyventojų išlaidas ir pagerina jų gyvenimo kokybę. Tęsiame finansavimo iniciatyvas, kurios padeda namų ūkiams pereiti prie švaresnių ir efektyvesnių šildymo sprendimų, naudojant daugiau atsinaujinančių energijos išteklių. Jų plėtra išlieka vienu iš Vyriausybės prioritetų“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Gyventojai, kurie jau įsirengė naują šilumos įrenginį, teikdami paraišką galės iš karto pateikti ir mokėjimo prašymą bei įrenginio įsirengimą patvirtinančius dokumentus. Jei visi dokumentai bus pateikti teisingai ir jų nereikės tikslinti, parama bus išmokėta per 30 kalendorinių dienų.
„Akivaizdu, kad ši priemonė yra svarbi Lietuvos gyventojams, todėl paramą gyventojai turi gauti kaip įmanoma greičiau. Paramos išmokėjimui užsibrėžėme ambicingą tikslą – 30 dienų. Taip pat supaprastinome paraiškos formą, kad gyventojai galėtų lengviau ir paprasčiau pateikti paraiškas ir mokėjimo prašymus“, – pakeitimus akcentuoja energetikos ministras.
Šia valstybės parama Lietuvos gyventojai naudojasi labai aktyviai, todėl dar šiais metais planuojama dar kartą peržiūrėti finansavimo sąlygas siekiant, kad gyventojus kompensacijos pasiektų kaip galima greičiau, o atsinaujinančių išteklių plėtra didėtų spartesniu tempu.
Parama teikiama įsirengiant naujus, nenaudotus 5-osios klasės sertifikuotus biokuro katilus arba šilumos siurblius žemė-vanduo, vanduo-vanduo, oras-vanduo ir oras-oras, jeigu tokie šilumos įrenginiai skirti šildyti būstą. Gali būti kompensuojama vidutiniškai apie 3 500 eurų išlaidų, pakeitus neefektyvų katilą į šilumos siurblį, ir apie 1 500 eurų – įsirengus 5-osios klasės biokuro katilą. Konkreti paramos suma priklauso nuo pasirinkto katilo technologijos ir jo galios. Pavyzdžiui, įsirengus iki 7 kW galios šilumos siurblį oras-vanduo, galima gauti kompensaciją, siekiančią 4 280 eurų.
Pagal visus ankstesnius kvietimų etapus virš 7 tūkst. gyventojų jau įsirengė arba artimiausiu metu planuoja įsirengti modernias šildymo sistemas. Įsirengusiems jau yra išmokėta virš 13 mln. eurų.