Artimiausiomis dienomis elektros vartotojai gaus sausio mėnesio sąskaitas, tačiau jų sumos daliai vartotojų gali būti kiek didesnės. Ekspertai primena, kad šįkart sąskaitų augimą lėmė ne aktyviai naudojami elektros įrenginiai ar netyčia palikti įjungti šviestuvai, o nuo sausio mėnesio Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtinti nauji elektros persiuntimo įkainiai buitiniams vartotojams.
„Nuo 2025-ųjų metų pradžios iki birželio mėn. galios ne tik naujos ESO planų tarifų, bet ir skirstymo paslaugų bei viešuosius interesus atitinkančių paslaugų kainos, tačiau bendras šių kainų pokytis bus nežymus“, – sako„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.
Bendrovės atstovas primena, kad buvo pakoreguoti tam tikrų ESO planų tarifai – dviejų ir keturių laiko zonų naktiniai tarifai mažėjo atitinkamai 0,00242 Eur/kWh ir 0,00363 Eur/kWh su PVM, keturių laiko zonų ryto ir dienos tarifai mažėjo po 0,0121 Eur/kWh su PVM, tačiau vakaro tarifas didėjo tiek pat. Taip pat dvigubai padidėjo skirstymo paslaugos papildoma dedamoji iki 0,0010805 Eur/kWh su PVM, o VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų) mokestis dar labiau sumažėjo ir iki liepos mėnesio bus neigiamas – sieks -0,00047 Eur/kWh su PVM.
M. Kavaliausko teigimu, galutinis pokytis vartotojų sąskaitose už elektrą priklausys nuo pasirinkto ESO plano.
„Jei vartotojai yra pasirinkę vienos laiko zonos planą, jų mėnesio sąskaita padidės vos 1,4 ct. Tuo tarpu dviejų laiko zonų plano naudotojams ji sumažės apie 21,2 ct, o keturių laiko zonų planą pasirinkusiems klientams – apie 8,4 ct. Šie skaičiavimai pagrįsti vidutiniu 200 kWh mėnesiniu elektros suvartojimu“, – sako bendrovės atstovas.
Kaip nepasimesti tarp sąskaitos eilučių?
Pasak M. Kavaliausko, elektros sąskaitą sudaro dvi pagrindinės dalys. Pirmoji – tai mokestis nepriklausomam tiekėjui už faktiškai suvartotą elektrą, kurio dydis priklauso nuo pasirinkto plano – fiksuotos kainos arba kintančios pagal biržos svyravimus. Antroji dalis – valstybės reguliuojamos dedamosios, apimančios persiuntimo ir skirstymo mokesčius bei viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) dedamąją, kuri susijusi su šalies energetikos strategija.
„Šias kainų dalis tvirtina VERT, ir jos sudaro apie 40 proc. bendros sąskaitos. Reguliuojamos dedamosios taikomos visiems vartotojams vienodai, nepriklausomai nuo pasirinkto tiekėjo, ir yra peržiūrimos du kartus per metus. Be to, sąskaitoje gali būti nurodytos taikomos nuolaidos bei papildomai apskaičiuojamas pridėtinės vertės mokestis“, – sako M. Kavaliauskas.
Pasak pašnekovo, norėdami užsitikrinti mažesnes elektros sąskaitas, vartotojai turėtų aktyviai stebėti nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymus – radus mažesnės kainos planą, vartotojas turi teisę bet kada sudaryti naują sutartį su kitu pasirinktu tiekėju.
M. Kavaliausko teigimu, vartotojams visuomet yra palikta galimybė patiems nuspręsti, ar fiksuoti elektros kainą, ar pasirinkti su birža susijusius planus. Nors biržoje elektros kaina gali būti neigiama, pasitaiko ir staigių svyravimų, kai elektros kainų kreivė šokteli į iki tol neregėtas aukštumas.
„Norintiems lengviau prognozuoti išlaidas elektrai ir išvengti rinkos svyravimų, rekomenduojame rinktis fiksuotos elektros kainos planus. Geriausią pasiūlymą vartotojai kaip visuomet gali rasti internetinėje VERT skaičiuoklėje“, – sako M. Kavaliauskas.
Pasak bendrovės atstovo, šiuo metu rinkoje, vykstant aktyviai kainų kovai tarp nepriklausomų elektros tiekėjų, vartotojai gali pasinaudoti itin žemų kainų pasiūlymais ir užsitikrinti gerokai mažesnes elektros sąskaitas pasirinktam laikotarpiui.
Bendrovės atstovas primena, kad pasirinkti pigesnį ir geriausiai vartotojo lūkesčius atitinkantį elektros tiekimo planą galima tiesiog internetu, o už nepriklausomo energijos tiekėjo keitimą nėra taikomos jokios baudos.