Praėjusią savaitę Briuselyje, Europos parlamente, įvyko renginys „Meet the Authors“, kuriame per 30 žinomų įvairiausių sričių kūrėjų iš visos Europos parlamentarams išdėstė ir ragino spręsti opiausias sektoriaus problemas, susijusias su dirbtiniu intelektu, muzikos platformomis ir teisių išpirkimo (buy-out) sutartimis. Lietuvai šiame susitikime atstovavo LATGA Tarybos narės, muzikos autorės Ieva Narkutė ir Raminta Naujanytė-Bjelle, LATGA direktorė Laura Baškevičienė ir Teisės skyriaus vadovė Radvilė Bieliauskienė, EP nariai Paulius Saudargas ir Dainius Žalimas, kultūros atašė Europos sąjungoje Vida Gražienė.
Europos autoriai prašo politikų paramos sprendžiant su DI susijusias problemas
Susitikime dalyvavo bei autorių sektoriaus problemomis domėjosi ir Henna Maria Virkkunen, Europos Komisijos vykdomoji pirmininko pavaduotoja, atsakinga už technologinį suverenumą, saugumą ir demokratiją. Susitikimą organizavo Europos autorių bendrijų asociacija GESAC, kurios taryboje dirba LATGA direktorė L. Baškevičienė.
„Susitikimas iš tiesų buvo labai vykęs – susibūrė tikrai daug autorių ir europarlamentarų. Bendradarbiavimas tarp kultūros sektoriaus ir politikų tikrai labai svarbus stiprinant autorių padėtį tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Neužtenka įvardyti problemas – jas reikia ir spręsti, o to negalėsime padaryti, jeigu neįsitrauks politikai. Naudodamasi proga noriu padėkoti Lietuvos politikams, kurie rado laiko savo įtemptose dienotvarkėse susitikti su mumis (Rasai Juknevičienei, Virginijui Sinkevičiui, Petrui Auštrevičiui) ar ateiti į susitikimą su Europos autoriais ir kolegomis europarlamentarais. Esu įsitikinusi, kad jie palaikys autorius, kai reikės priimti mūsų sektoriui naudingus sprendimus“, – sakė L. Baškevičienė.
Kaip ir buvo galima tikėtis, šio susitikimo metu daugiausiai dėmesio skirta generatyvinio DI problematikai. Autoriai ir jų teises kolektyviai administruojančios organizacijos ragino prasmingai įgyvendinti DI įstatymą, kad būtų užtikrintas generatyvinio dirbtinio intelekto organizacijų skaidrumas ir ES teisės aktų laikymasis. Tai reikštų, kad dirbtinio intelekto įmonės, kurios naudoja autorių teisių saugomus kūrinius, turėtų gauti licencijas iš autorių teisių bendrijų.
GESAC prezidentas Davidas El Sayeghas susitikimo metu sakė: „Toliau tobulėjant dirbtiniam intelektui kyla klausimų dėl jo poveikio žmogaus kūrybiškumui. Pagrindinė politinė perspektyva turėtų linkti į tai, kad šioje greitai besikeičiančioje aplinkoje kūrėjai ir jų darbai būtų gerai apsaugoti. Kolektyvinio teisių administravimo sistema atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį vykdant šią misiją ir siūlo geriausius sprendimus, kurie palengvina prieigą prie plataus ir įvairaus repertuaro, suteikia teisę naudoti kūrinius už deramą atlygį ir išsaugo kultūrinę įvairovę.“
GESAC generalinė direktorė Adriana Moscoso del Prado sakė: „Mus padrąsina tai, kad tiek daug europarlamentarų, įskaitant H. M. Virkkunen, dalyvavo susitikime su autoriais ir išgirdę jų susirūpinimą, pažadėjo savo paramą. Kūrėjų bendruomenė labai atidžiai stebi, ką ES sprendimų priėmėjai darys toliau, nes žino, kad tai nulems jų profesinę ateitį. Būdamos jungtimi tarp kūrėjų ir jų kūrinių naudotojų, autorių bendrijos yra puikiai pasirengusios atlikti esminį vaidmenį formuojant būsimą Europos autorių teisių ir inovacijų politiką.“